english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AsiaGreenBuildings
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Trend zelených technologií hýbe newyorskými stavebními projekty: prostor i pro české firmy?

Během stále trvajícího stavebního boomu v New Yorku je patrná orientace developerů na zahrnutí zelených technologií, které nejenže jsou „v módě“, ale znamenají výraznou úsporu provozních nákladů nových budov (v kontextu Spojených států mezi 8 a 13 %), do projektů nové výstavby. Přidruženým sektorem je pak oblast „zdravých budov“ (healthy buildings), která se rovněž v oblasti severovýchodu USA stává silným trendem. Jednou z firem, které tento trend úspěšně zachytily, je i společnost 720° Čecha Tomáše Novotného.
 

Podle studie Dodge Data & Analytics se očekává, že přes 32 % budov, jejichž konstrukce ve Spojených státech započala v roce 2018, bude obsahovat „zelené“ prvky, přičemž do roku 2021 by se toto číslo mělo vyšplhat až na 45 %. Přibližně polovina z projektů, které v sobě v následujících 3 letech budou zahrnovat „zelené“ prvky, přitom bude spočívat v přestavbách již existujících budov. V kombinaci se stále vysokými čísly nové výstavby v oblasti New Yorku (dle serveru Constructiondrive.com bylo mezi léty 2013 a 2017 v tomto sektoru proinvestováno v pěti okrscích New Yorku na 150 mld. USD a výsledky tempa růstu pro rok 2018 se očekává obdobné – oblast Long Island City je pak lídrem v oblasti výstavby nových rezidenčních projektů v celých Spojených státech) se stávají zelené technologie z hlediska následujících několika let nejen v New Yorku, ale v celých Spojených státech sektorem s velmi zajímavým potenciálem růstu.

Tento potenciál otevírá možnosti zajímavých zakázek i pro české firmy. Čech Tomáš Novotný se svou společností 720° tento trend velice dobře zachytil – produkt jeho společnosti sbírá environmentální data v reálném čase ze senzorů v budovách a díky analýze postavené na umělé inteligenci pomáhá spravovat budovy pro lepší zdraví a komfort jejich uživatelů. Mezi jeho klienty patří i GE Healthcare, Tieto, YIT, Newsec, ale i developeři, společnosti zaměřující se na facility management, stejně jako budovy veřejné správy či univerzity. Úspěch jeho produktu pak přilákal i řadu investorů včetně českého J&T Ventures.

Dalšími českými společnostmi, které by potenciál v daném sektoru v USA mohly být schopny v nadcházejících letech využít, jsou rovněž české firmy ERC-tech (recyklace stavební suti) či Advanced Materials (ochranné nátěry na bázi nanotechnologií).

Jednou z možností jak otestovat zájem o případné české technologie v oblasti „green buildings“ je celá řada veletrhů, mezi největší pak patří např. Green Build Expo (listopad 2019) či BuildingsNY (duben 2019).

 

Karel Smékal
ekonomický konzul
Generální konzulát ČR v New Yorku