english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

On-line Pietní akt k uctění památky obětí terezínského rodinného tábora BIIb v Osvětimi dne 8.3.2021.

Zvláštní zmocněnec pro holocaust, mezináboženský dialog a svobodu vyznání ve spolupráci s vv I. Šilhavým a Památníkem Ticha organizují pietní akt na připomínku obětí terezínského rodinného tábora BIIb v Osvětimi - Birkenau. Jednalo se o největší jednorázovou masovou vraždou československých občanů za druhé světové války.
 

Pietní akt se bude konat on-line 8. března 2021 od 17:45 do cca 18:15 hod. na třech místech: na nádraží Bubny, před Černínským palácem a v Osvětimi s tímto programem: předtočený úvod z nádraží Bubny, živý vstup do on-line vysílání z prostoru před Černínským palácem: houslové sólo - skladba Adagio z Houslové sonáty Viktora Ullmanna; přednes básně Františka Basse - Zahrada; zapálení svící při nasvícení Černínského paláce červenou barvou; paralelní zapálení svící přímo v místě bývalého BIIb v Březince - ve spolupráci s památníkem Osvětim.

Terezínský rodinný tábor BIIb tvořily nejdříve dva transporty z 6. září 1943, které čítaly 5 007 vězňů z terezínského ghetta. Jednalo se o transporty téměř výhradně českých občanů, kterých bylo 4 777, deportováno bylo i 274 dětí do 14 let. Během půl roku 1 140 vězňů zemřelo nebo bylo zavražděno. V noci z 8. na 9. března 1944 nacisté bez selekce zavraždili 3 792 vězňů v plynových komorách.

Pozvánka a detailní informace jsou přiloženy níže.

Pozvánka na on-line Pietní akt dne 8. března 2021 (PDF, 624 KB)

Pietní akt k uctění památky obětí terezínského rodinného tábora BIIb v Auschwitz. (PDF, 516 KB)