english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uzavření manželství mimo území ČR

Manželství občanů České republiky (alespoň jeden ze snoubenců/manželů), k němuž došlo na území cizího státu, se zapisuje do Zvláštní matriky v Brně.  

Uzavření manželství před úřady USA

Pokud máte v úmyslu uzavřít sňatek v cizině, tak, na rozdíl od jiných zemí, kde mohou vznikat právní překážky pro uzavření sňatku občanem České republiky, USA poskytují mnohé možnosti jak tak učinit. Pokud budete chtít uzavřít manželství například v New Yorku, potřebné informace naleznete na webových stránkách Department of Health státu New York:

https://www.health.ny.gov/publications/4210/

Manželství občanů České republiky (alespoň jeden ze snoubenců/manželů), k němuž došlo na území cizího státu, se zapisuje do Zvláštní matriky vedené Úřadem městské části Brna, Brno-střed, Husova 3, Brno.

Podrobné informace jak postupovat v případě, že chcete získat český oddací list prostřednictvím generálního konzulátu naleznete v prolinku:

https://www.mzv.cz/consulate.newyork/cz/konzularni_a_vizove_informace/matricni_doklady/snatek_v_usa_1.html

Důležitá poznámka:
Zkontrolujte si, zda dle Vašeho bydliště v USA spadáte pro vyřízení této záležitosti do jurisdikce Generálního konzulátu ČR v New Yorku. Seznam zastupitelských úřadů podle územní příslušnosti v USA.

Zaslání Vaší žádosti místně příslušnému zastupitelskému úřadu zabrání časovým ztrátám při jejím zpracování.

Pokud se rozhodnete pro osobní  návštěvu GK při podání  žádosti, doporučujeme Vám si domluvit schůzku přímo s příslušným referentem na tel. čísle +1 (646) 422-3309.

 

Uzavření manželství před zastupitelským úřadem

Vedoucí zastupitelských úřadů ČR v zahraničí jsou oprávněni přijímat prohlášení snoubenců o tom, že spolu chtějí vstoupit do manželství.

Uzavření manželství na zastupitelském úřadě ČR se řídí právním řádem ČR, zejména zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Před zastupitelským úřadem nemohou uzavřít manželství dva cizí státní občané nebo dvě osoby bez státního občanství. Rovněž není možné uzavřít registrované partnerství.

Kapacita Generálního konzulátu ČR v New Yorku umožňuje případné uzavření sňatku pouze po předchozí dohodě a v návaznosti na aktuální pracovní vytížení úřadu.

Pro podrobnější informace nás prosím kontaktujte na cs.ny@mzv.cz.