english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní sociální podpora

Sociální dávky (konkrétně přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, porodné) patří mezi dávky státní sociální podpory, které jsou poskytovány při splnění podmínek uvedených v zákoně o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb.).
 

Státní sociální podpora

Systém státní sociální podpory je upraven zákonem č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto zákona se poskytují následující dávky:

  • přídavek na dítě
  • rodičovský příspěvek
  • příspěvek na živobytí
  • příspěvek na bydlení
  • dávky pěstounské péče
  • porodné
  • pohřebné atd.

Upozornění:
Uvedené informace jsou pouze zjednodušené a orientační. Obecné informace k dávkám státní sociální podpory: https://www.uradprace.cz/web/cz/obecne-informace-2.

Podrobnější informace můžete nalézt na integrovaném portálu MPSV https://www.mpsv.cz/web/cz/davky-a-prispevky.  Úplné podmínky pro přiznání dávek státní sociální podpory jsou uvedeny v právním předpise nebo je na základě podrobnějších znalostí o konkrétní situaci vysvětlí pracovníci Ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadů práce.

Dávky státní sociální podpory:

Přídavek na dítě
Přídavek na dítě je základní příjmově testovanou dávkou nezaopatřeného dítěte žijícího v rodině s nižším příjmem. Přídavek na dítě je poskytován ve třech výších podle věku nezaopatřeného dítěte a ve dvou výměrách podle druhu příjmů doložených rodinou.

Od prvního ledna 2018 došlo ke změnám u rodičovského příspěvku, viz https://www.mpsv.cz/web/cz/-/od-ledna-dochazi-ke-zmenam-u-rodicovskeho-prispevku-zvysi-se-i-pridavek-na-dite.

Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek je dávkou rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.

Od 1.1.2020 došlo ke změnám navýšení rodičovského příspěvku, viz https://www.mpsv.cz/web/cz/rodicovsky-prispevek.

Příspěvek na živobytí
Příspěvek na živobytí je určen na úhradu potřeb osoby (společně posuzovaných osob) na úrovni zabezpečující její základní životní podmínky. Jedná se především o zabezpečení stravy, ošacení, obuvi, základních hygienických potřeb apod.

Příspěvek na bydlení
Na příspěvek na bydlení má nárok vlastník nebo nájemce bytu, jestliže

  1. jeho náklady na bydlení přesahují 30 % (na území hlavního města Prahy 35 % rozhodného (čistého) příjmu rodiny a zároveň
  2. těchto 30 % (na území hlavního města Prahy 35 %) rozhodného (čistého) příjmu rodiny není vyšší než částka normativních nákladů na bydlení.

Porodné
Porodné je jednorázová dávka, která je určena jako příspěvek na náklady související s porodem a narozením dítěte, jde o dávku příjmově testovanou a vyplácí se v pevných částkách.
Nárok na porodné má žena, která porodila první nebo druhé živě narozené dítě. Pokud matka zemřela, může splnit nárok na tuto dávku i otec dítěte.
Nárok na porodné má za stejných podmínek i osoba, která převzala dítě mladší 1 roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů.

Pohřebné
Touto jednorázovou dávkou se přispívá na náklady spojené s vypravením pohřbu. Pohřebné je stanoveno pevnou částkou ve výši 5 000 Kč. Příjem rodiny se netestuje.

Dávky pěstounské péče
Jedná se příspěvky a dávky určené pro oblast náhradní rodinné péče.

Příspěvek při převzetí dítěte.
Odměna pěstouna.
Příspěvek na úhradu potřeb dítěte.
Příspěvek na zakoupení motorového vozidla.  
Příspěvek při ukončení pěstounské péče.
Vyloučení ze společné pěstounské péče.
Státní příspěvek na výkon pěstounské péče.

Podávání žádostí o dávky
Žádosti o poskytování dávek státní sociální podpory vyřizují kontaktní místa příslušných úřadů práce
podle místa trvalého pobytu osoby, která má na dávku nárok, tj. oprávněné osoby. Pro žadatele bydlící na území hlavního města Prahy platí, že nově příslušná pracoviště Úřadu práce hlavního města Prahy zůstávají na stejných místech, kde byla kontaktní místa úřadů městských částí v roce 2008.

Žádosti o dávky se podávají na tiskopisech předepsaných MPSV.

Odvolacími orgány jsou krajské úřady a Magistrát hlavního města Prahy.

Nárok na dávky
Nárok na dávky má pouze fyzická osoba a s ní společně posuzované osoby, které jsou hlášeny k trvalému pobytu na území České republiky, a občané Evropské unie, krytí Nařízením Rady (EEC) 1408/71 a 1612/68. U cizince se za trvalý pobyt na území České republiky považuje pobyt po uplynutí 365 dní ode dne hlášení k pobytu. Do doby 365 dnů pobytu na území České republiky se nezapočítává doba, kdy je osoba žadatelem o udělení azylu ubytovaným v pobytovém středisku Ministerstva vnitra. Dávky státní sociální podpory náleží rovněž dalším, v zákoně o SSP uvedeným osobám, které nemají na území České republiky trvalý pobyt.

Nárok na výplatu dávek zaniká
uplynutím 3 měsíců ode dne, za který dávky náleží. U dávek jednorázových zaniká nárok uplynutím 1 roku ode dne, za který dávka náleží.

Příjmy
rozhodné pro nárok na dávky státní sociální podpory zahrnují především příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti a dále dávky nemocenského a důchodového zabezpečení a podporu v nezaměstnanosti včetně obdobných příjmů z ciziny. Do rozhodného příjmu se započítávají tzv. čisté příjmy.

Rodinou
se pro účely státní sociální podpory rozumí soužití rodičů a nezaopatřených dětí ve společné domácnosti. Za nezaopatřené dítě je považováno dítě do skončení povinné školní docházky a dále, pokud se buď připravuje na budoucí povolání, nebo je zdravotně postižené, nejdéle však do 26 let. U příspěvku na bydlení jsou společně posuzovány všechny osoby, které jsou v bytě hlášeny k trvalému pobytu, podmínka společné domácnosti se nevyžaduje.

Kontakty

Úřady práce podle místa trvalého bydliště
http://portal.mpsv.cz/upcr/

Ministerstvo práce a sociálních věcí
Odbor rodiny a dávkových systémů
Na Poříčním právu 1, 128 01 Praha 2 
Tel.:                +420 221 921 111        
www.mpsv.cz, e-mail: posta@mpsv.cz