english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů vedeného Generálním konzulátem v New Yorku

Informace pro české občany, kteří mění místo trvalého či dlouhodobého pobytu v zahraničí, případně se z dlouhodobého pobytu v zahraničí vracejí z zpět do České republiky.

Pokud jste zapsáni ve zvláštním seznamu voličů (dále ZSV) na našem generálním konzulátu a odjíždíte natrvalo z našeho územního obvodu, doporučujeme Vám ještě před Vaším odjezdem požádat o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.

Na základě právních předpisů ČR o volbách v aktuálním znění není možnost vyškrtnutí vázána na rozhonutí prezidenta o vyhlášení termínu voleb. Je tedy možno požádat o vyškrtnutí ze ZSV kdykoliv, vyškrtnutí samotné lze ovšem  provést nejpozději 2 dny před prvním dnem voleb, kdy se definitivně uzavírá ZSV.

Požádat o vyškrtnutí ze ZSV vedeného ZÚ lze buď písemně, anebo ústně.

Při ústní žádosti voliče o vyškrtnutí ze ZSV při osobní návštěvě zastupitelského úřadu učiní pracovník zastupitelského úřadu o této skutečnosti záznam. Podpis voliče na žádosti o vyškrtnutí ze ZSV není nutno ověřovat úředně.

Písemná žádost musí být voličem podepsána  a lze ji zaslat poštou.

V případě, že je žádost zasílána elektronicky, musí být zaslána e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo jako scan normálního emailu (v tomto případě musí být podpis na žádosti úředně ověřen).

K podání žádosti je možno použít buď přiložený formulář, anebo napsat žádost volnou formou s uvedením potřebných údajů - jméno, příjmení, datum narození a rodné číslo z důvodu kontroly a zamezení vyškrtnutí jiné osoby. Dále je potřeba uvést trvalé bydliště v ČR, resp. doručovací adresu. Doporučujeme uvést přímé kontakty, např. email, telefon apod., z důvodu možnosti rychlého spojení v případě potřeby.

O vyškrtnutí ze ZSV Vám bude vydáno potvrzení o vyškrtnutí ze ZSV vedeného na ZÚ. Potvrzení o vyškrtnutí ze ZSV zašleme doporučeně na Vámi uvedenou adresu, anebo si je můžete vyzvednout osobně.

Potvrzení je nutno následně odevzdat přede dnem voleb obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu máte trvalé bydliště, anebo v den voleb okrskové volební komisi, v jejímž obvodu máte trvalé bydliště.

Detailní informace naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

přílohy

Zadost_o_vyskrtnuti_ze_zvlastniho_seznamu_volicu_vedeneh... 22 KB DOC (Word dokument) 17.6.2014