english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dodávky českých společností do tendrů OSN narostly za rok 2017 meziročně o 64 % a zaznamenaly historické maximum

České společnosti dodaly do tendrů vypisovaných Organizací spojených národů v roce 2017 zboží a služby v hodnotě 21,5 mil. USD (475 mil. Kč). Meziročně tak dodávky českých společností zaznamenaly z hlediska objemu získaných zakázek nárůst 64,14 %. Přesto však dodávky českých společností představují „jen“ 0,12 % celkového ročního objemu vypisovaných tendrů OSN a existuje tak stále velký prostor pro dodávky dalších českých firem.

Dle aktuálně zveřejněné Výroční statistické zprávy o veřejných zakázkách OSN za rok 2017 zaznamenala Česká republika z hlediska celkového objemu získaných tendrů zatím nejúspěšnější rok. Doposud nejúspěšnějším rokem pro české firmy byl rok 2014, kdy OSN odebralo zboží a služby od českých dodavatelů v hodnotě 19,6 mil. USD.

České společnosti dodaly v loňském roce do systému OSN zboží v hodnotě 19,1 mil. USD, objem dodaných služeb pak činil 2,4 mil. USD. Největší podíl dodávek českých firem představovala motorová vozidla a jejich součástky (87,5 % českých dodávek), s velkým odstupem pak zdravotnická technika (3,8 %). V oblasti služeb pak vévodily dodávky inženýrských a průzkumných prací (25,4 %), administrativní služby (17,5 %), vzdělávací služby (16,1 %) a spediční služby (16,1 %). Největšími odběrateli českého zboží a služeb byly agentury UNPD (UN Procurement Division), FAO (Food and Agriculture Organization), UNDP (UN Development Fund), UNICEF (UN Childrens‘ Fund) a IAEA (International Atomic Energy Agency).

V současné době je jako potenciálních dodavatelů do tendrů vypisovaných OSN zaregistrováno v systému UNGM 308 českých společností.

Generální konzulát ČR v New Yorku dlouhodobě podporuje české společnosti ve snahách o získání kontraktů OSN. Stěžejním nástrojem v tomto snažení je proaktivní role ČR v organizaci EU – UN Procurement Forum, která kromě aktivní podpory firem z členských států EU v oblasti tendrů OSN pořádá v New Yorku každoroční seminář EUPF. Hlavním lákadlem účasti současných i potenciálních dodavatelů do OSN na semináři je možnost sjednání schůzek 1na1 s nákupčími agentur OSN, během nichž mají společnosti možnost představit přímo relevantním nákupčím agentur své produkty či služby. Generální konzulát může každoročně díky prostředkům z projektu na podporu ekonomické diplomacie přispět českým účastníkům na částečnou úhradu účastnického poplatku a tím snížit jejich náklady na účast na newyorském semináři. I díky tomu obsadila ČR velice lichotivé dělené třetí místo v počtu účastníků letošního semináře EUPF mezi všemi členskými státu EU (hned za giganty v oblasti dodávek do tendrů OSN, kterými jsou Španělsko a Francie).

Pro informace o účasti v tendrech OSN, registraci do systému UNGM či možnosti účasti na semináři EUPF v New Yorku navštivte sekci Obchodujeme s OSN na stránkách našeho konzulátu či kontaktujte ekonomického konzula p. Karla Smékala na commerce_newyork@mzv.cz.

 

Karel Smékal
Ekonomický konzul
Generální konzulát ČR v New Yorku

Galerie


Statistika dodávek českých firem do OSN