english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK New York / CzechInvest
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

European Tech Night v České národní budově v New Yorku

Česká republika hostila dne 6. září 2018 pátou newyorskou European Tech Night, během níž se pravidelně představují místní technologické a IT komunitě slibné evropské startupy. Na českém večeru byly prezentovány 4 startupy: Spaceflow (ČR), Stork (FR), ClearRoad (FR) a Voyage Control (UK). Keynote speech večera navíc obstaral úspěšný český podnikatel Martin Mucha (Igluu). V České národní budově se během večera sešlo přes 100 aktivních členů newyorské tech komunity včetně zástupců dalších českých společností, které měly možnost díky akci navázat potenciálně zajímavé kontakty ve svém oboru.

Série European Tech Night spočívá v pořádání podobných večerů vždy jinou evropskou zemí (před ČR hostily European Tech Nigh např. Francie či Nizozemí), přičemž prezentované startupy jsou vždy oborově zaměřeny na vybrané téma, jímž byla v případě českého vydání smart mobilita.

Generální konzulát ČR v New Yorku spolu se zastoupením agentury CzechInvest připravily program sestávající s keynote speech Čecha Martina Muchy (CEO extrémně úspěšné realitní platformy Ingluu.com) a prezentací čtyř evropských startupů. ČR byla zastoupena firmou Spaceflow Jana Jílka, která se zaměřuje na digitalizaci a optimalizaci využití budov. Spaceflow je rovněž spolu se startupem Aputime účastníkem aktuálního běhu projektu CzechAccelerator v New Yorku.

Poslední částí programu byl panel moderovaný Brianem Frumbergem z akcelerátoru VentureOut a složený ze zástupců investorů, mentorů, marketingových a dalších specialistů působících v oblasti IT a technologií.

Oblast smart (i)mobility (včetně rozměru smart cities) je nejen v kontextu New Yorku slibně se rozvíjejícím trhem, který kopíruje i obnovené tempo výstavby nových kancelářských i rezidenčních budov na Manhattanu. Ačkoliv realitní trh zažíval na přelomu let 2017 a 2018 bezprecedentní pokles v objemu cen transakcí (meziroční pokles o 12 % dle studie Douglas Elliman Real Estate) i hodnoty transakce za jednu bytovou jednotku (pokles pod 2 mil. USD poprvé od roku 2015), v průběhu roku 2018 došlo k mírné korekci propadu, nicméně proces zavádění smart funkcí do nové i stávající výstavby meziročně graduje. Volba tohoto tématu i kvalita zastoupených startupů na české European Tech Night tak příhodně rezonovala s aktuálním vývojem v oblasti technologických firem v New Yorku.

 

Karel Smékal
Ekonomický konzul
Generální konzulát ČR v New Yorku

Galerie


European Tech Night 2018