english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Miliardový projekt AirTrain na letiště LaGuardia spojí čtvrti Manhattan a Queens v New Yorku

Federální úřad pro letectví schválil dne 20. července 2021 projekt LaGuardia AirTrain v hodnotě 2,1 miliard amerických dolarů. Letiště LaGuardia, jedna z hlavních vstupních bran do New Yorku dlouhodobě dostupná jen přetíženou automobilovou dopravou, tak po dlouhé době získá dostupné vlakové spojení.
 

Podle úřadu Správy letišť New York a New Jersey (Port Authority of New York and New Jersey), který letiště provozuje, by předběžné práce na výstavbě nadzemního železničního spojení mohly začít ještě před koncem léta 2021. Schválení projektu je vítězstvím guvernéra státu New York Andrewa Cuoma, který AirTrain prosazoval jako nedílnou součást svého plánu přeměnit letiště La Guardia na moderní dopravní uzel. Letiště La Guardia se momentálně nachází uprostřed celkové rekonstrukce, včetně výměny hlavních terminálů a bran. Tato rekonstrukce v hodnotě 8 miliard amerických dolarů má být dokončena v roce 2022. Trasa navazujícího projektu AirTrain povede po severní straně Grand Central Parkway (Queens) z Willets Point (Queens) do dvou stanic na letišti a jízda do centra Manhattanu by se měla zkrátit na půlhodinu.  

Úřad Správy letišť nyní vypíše výběrové řízení na projektování, výstavbu a údržbu vlaku LaGuardia AirTrain a očekává, že vítězné uchazeče vybere do poloviny roku 2022. Dokončení projektu je naplánováno na rok 2025. Projekt by měl napomoci hospodářskému oživení čtvrti Queens a vytvořit 3 000 pracovních míst ve stavebnictví.

Tato poslední investice do dopravní infrastruktury v New Yorku může představovat příležitosti i pro české společnosti, které by se mohly stát subdodavateli poskytujícími například technologický servis, zabezpečovací systémy nebo v segmentu integrace počítačových a dopravních systémů. Je třeba ale upozornit, že vzhledem k platnosti zákona Buy American Act, je nutné brát v potaz místní specifika vypisování veřejných zakázek.

 

 

 

Lucie Hindlsová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát v New Yorku