english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

New York se stává průkopníkem organických a přírodních vín v USA

New York je jedním z hlavních průkopníků organických a přírodních vín v USA. V posledních letech výrazně roste obliba těchto produktů a organická a naturální vína se stále více stávají vyhledávaným produktem.
 

Organické víno je certifikováno podle norem zákona, nicméně je třeba počítat s tím, že USA a EU mají jiné požadavky na certifikaci. Pro přírodní vína pak neexistují jasně stanovené předpisy, proto je tento trh obtížné sledovat. Vzhledem k tomu, že neexistuje jasná definice naturálních vín, není ani jasná metodologie tohoto specifického trhu. Přírodní či naturální víno je v podstatě jakýkoliv výrobek, pro který se během procesu fermentace nepoužívají téměř žádné chemické přísady. Jedná se o co nejpřirozenější proces přípravy. 

Podle odhadů výroční zprávy Organic Wine Market Forecast to 2028 – COVID-19 Impact and Global Analysis za rok 2022 lze předpovědět, že trh s organickými víny dosáhne do roku 2028 obratu 24 557 mil. USD ze stávajících 12 471 mil. USD v roce 2022. Stejná zpráva odhaduje, že USA a Kanada zaznamenají během prognózovaného období nejvyšší nárůst. Očekává se, že v roce 2023 zaznamenají organická vína v USA nárůst zhruba 14 %.

Co se týče přírodních vín, na maloobchodní straně dosahují tržby v USA kolem 200 milionů USD ročně. Jedná se ale spíše o konzervativní odhad. Dle odborníků totiž řada vinařů nezahrnuje své produkty do této kategorie. Obliba přírodních vín přitom celosvětově roste.

Město New York je přirozenou vstupní branou pro evropské producenty organického a naturálního vína. Každoročně se zde koná řada festivalů či veletrhů, které jsou příležitostí pro české producenty, jejichž výrobky nejsou v New Yorku neznámé.

Organická a přírodní vína mají své zastoupení na prestižním newyorském veletrhu Vinexpo America. V rámci něho se koná WOW! – World of Organic Wines and SpiritsVinexpo je i díky podpoře Ministerstva zemědělství ČR a zastupitelských úřadů ČR ve Washingtonu a v New Yorku české vinařské veřejnosti dobře známo.  

Významný je také brooklynský putovní festival Raw Wine, kterého se každoročně účastní řada evropských vinařů. Festival Raw Wine se nekoná pouze v New Yorku, ale putuje po dalších metropolích světa – konal se například v Londýně, Berlíně, Montrealu, Los Angeles či Miami. Rájem přírodních vinařů v New Yorku jsou hlavně Brooklyn a Queens, kde se nacházejí také uznávané restaurace s bohatým výběrem přírodních vín (například The Four Horsemen ve Williamsburgu či Ten Bells v Bushwicku). Přírodní vína jsou nyní v nabídce nejvíce skloňovaných restaurací v New Yorku.

To, že je New York důležitý trh, reflektuje například také skutečnost, že se zde v loňském roce konal španělský veletrh přírodních vín a potravin Viniesta. Veletrh měl svou premiéru v roce 2021 ve španělském Cádizu, jeho americký debut přišel do New Yorku o rok později.

Význam amerického trhu si uvědomují také vinaři ze střední a východní Evropy. V listopadu 2022 se v New Yorku vůbec poprvé uskutečnil festival přírodních vín Karakterre. Jednalo se o jubilejní 10. ročník veletrhu, který se organizátoři rozhodli „oslavit“ právě v New Yorku ve spolupráci s Rockefellerovým centrem. Během festivalu se americkému odbornému publiku představilo v rámci Karakterre více než 50 organických a biodynamických vinařů ze střední a východní Evropy včetně několika vystavovatelů z České republiky. Kritérii pro účast na tomto veletrhu byla udržitelnost a potvrzení postupů a hodnot přírodního vinařství.

Potenciálně zajímavé akce se konají ale také na dalších místech USA. Za zmínku stojí například veletrh Nat Diego, který se koná od roku 2018 v San Diegu, nebo Wild World festival v Austinu (Texas) založený v roce 2019.

Ačkoli se jedná o spíše okrajový segment vinařského průmyslu (očekává se, že v roce 2023 budou organická tvořit v USA kolem 3,4 % z celkového prodeje vín), může znamenat pro české vinaře potenciálně zajímavý trh. To, že si tuto skutečnost producenti uvědomují, potvrzuje již právě zmíněný 10. ročník festival Karakterre, který se uskutečnil právě v New Yorku. Česká vína mají na americkém vysoce konkurenčním trhu velmi dobrou šanci na úspěch.

 

New York se stává průkopníkem organických a přírodních vín v USA

New York se stává průkopníkem organických a přírodních vín v USA

 

Lucie Hindlsová
Ekonomická diplomatka