english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Newyorské health-tech start-upy přilákaly investice v hodnotě rekordních devíti miliard dolarů

Start-upy zaměřující se na inovace a digitalizaci zdravotnictví jsou během pandemie žádaným artiklem. V loňském roce dosáhly investice do tohoto oboru v New Yorku rekordního maxima. Důvodem je i skutečnost, že zdravotnictví je považováno za oblast dobře odolávající krizím.

Jak vyplývá z nedávno publikované zprávy o inovacích ve zdravotnictví v New Yorku za rok 2021 organizací New York City Health Business Leaders, v loňském roce bylo investováno zhruba 9 miliard amerických dolarů do 182 start-upů z oblasti zdravotnictví a přírodních věd. Investice prudce vzrostly „částečně v důsledku pandemie a následně výzev v oblasti zdravotní péče“, uvedla organizace v tiskovém komuniké představujícím nejnovější výroční zprávu. Osmimilionové město New York si tak v loňském roce upevnilo svoji pozici lídra v oblasti zdravotnických inovací a technologií.   

Finanční prostředky do společností působících v oblasti zdravotnictví a přírodních věd v New Yorku vzrostly o 150 % oproti předchozímu rekordu, který činil 3,6 miliardy dolarů v roce 2020. Pětiletý přehled investic nastiňuje konzistentní a výrazný meziroční růst, přičemž loňská celková výše investic téměř 13krát převýšila 700 milionů amerických dolarů z roku 2017. Převážná část ze zhruba 87 % získaných prostředků do zdravotnických technologických start-upů byla namířena konkrétně do oblasti zdravotnických digitálních start-upů, v rámci nichž pak převažovala virtuální péče, větší online zapojení pacientů a ochrana mentálního zdraví.

Investice, stejně jako počty pacientů, stále rostou, protože Covid-19 zatěžuje mnoho aspektů zdravotní péče a života. A to umožňuje řadě společností působících v oblasti digitálního zdravotnictví upevnit svou pozici a zásadně expandovat.

„Při výhledu do roku 2022 budeme i nadále svědky výrazného rozmachu v oblastech, jako je specializovaná virtuální péče, ochrana a péče o duševní zdraví a datová infrastruktura,“ bylo uvedeno v prohlášení. „Jedno je jisté - digitální zdravotnictví v New Yorku se bude i nadále vyvíjet, přizpůsobovat a inovovat.“

Výroční zpráva čerpá z poznatků newyorských podnikatelů, investorů, lékařů, pacientů a lídrů v oboru a představuje 100 předních inovátorů v regionu, včetně start-upů zaměřených na zdraví žen.

Tento trend by neměl uniknout pozornosti českých inovativních firem zabývajících se systémem zdravotnictví. Ačkoli se výše zmíněná výroční zpráva vztahuje pouze na město New York, jedná se o trend, který zcela bezesporu přesahuje jeho hranice a má dopad na celé Spojené státy americké. Generální konzulát České republiky v New Yorku společně se zahraničním zastoupením CzechInvest dlouhodobě spoluorganizuje programy umožňující českým start-upům expanzi na americký trh a podporuje inovativní podnikatele prostřednictvím nástrojů na podporu ekonomické diplomacie.

 

Zdroje:

2022 NY Healthcare Innovation Report - NYC Health Business Leaders: nychbl.com

MedCity News: https://medcitynews.com/

 

Lucie Hindlsová, Generální konzulát České republiky v New Yorku