english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CzechInvest
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Newyorský CzechAccelerator byl spuštěn, první startupy dobývají Velké jablko

V prostorách České národní budovy proběhla launch party projektu CzechAccelerator. První dva české startupy – Eventee a Legito – zahájily tříměsíční akcelerací zajišťovanou etablovaným akcelerátorem VentureOut. ČR se tímto zařazuje mezi skutečně hrstku zemí (Německo, Kanada), které mají v New Yorku vlastní národní akcelerátor.

První edice projektu CzechAccelerator přivedla mezi léty 2011–2014 české startupy v rámci USA kromě Silicon Valley i do Bostonu. Druhá edice (2018–2020) pak v kontextu východního pobřeží USA logicky zacílila na New York, který ve třetím čtvrtletí roku 2017 s objemem investic rizikového kapitálu do startupů ve výši 4,2 mld. USD předehnal v tomto ohledu právě i Silicon Valley.

Projekt administrovaný agenturou CzechInvest spočívá v zajištění čtvrtletní akcelerace vždy 2–5 českým startupům, přičemž velká část nákladů na účast v programu (úhrada prostor v NY, 85 % výdajů na mentoring či 75 % výdajů na cestovné) je účastníkům hrazena z operačního programu Inovace pro konkurenceschopnost Evropského fondu pro regionální rozvoj. Prvními dvěma startupy, které akcelerací projdou, jsou Legito (automatizace smluvních dokumentů) a Eventee (platforma propojující organizátora konferencí s jejich účastníky).

Samotný program akcelerace bude mít na starosti VentureOut. Jedná se o zavedený akcelerátor, který se dlouhodobě zaměřuje na pořádání „národních“ programů pro startupy (projekty pro italské, rakouské, francouzské, švédské či německé vládní agentury). Generální konzulát stejně jako Czech Invest již má s VentureOut zkušenosti z minulých let, kdy byl tento partner realizátorem prvního ročníku Czech Startup Week NY.

Launch party českého národního akcelerátoru v České národní budově se zúčastnilo téměř 200 osob představujících velmi reprezentativní vzorek newyorské startupové komunity, což představovalo pro dva české startupy den po jejich příjezdu do NY ideální networkingovou příležitost. Po úvodních proslovech ředitele newyorské pobočky Czech Investu Jana Chmelíka, zástupce generálního konzula Karla Smékala a ředitele pro ekonomický rozvoj při Komisariátu města New York pro mezinárodní vztahy Daniela Kadishsona, byla přítomným představena videomappingová show, která přes celou šířku jedné ze stěn velkého sálu představila nejvýznamnější historické inovace, které v sobě obsahují českou stopu (od hromosvodu přes polarograf, krevní skupiny, měkké kontaktní čočky až po kyberbezpečnostní produkty Avast). Působivý videomapping byl dílem české společnosti XLAB Realtime, která s podobnými produkty již přes rok slaví úspěchy v USA. Následně představily svůj flash pitch i dva první startupy účastnící se pilotního běhu akcelerátoru.

Karel Smékal
ekonomický konzul
Generální konzulát ČR v New Yorku

Jan Chmelík
ředitel zahraničního zastoupení CzechInvest v New Yorku

Galerie


CzechAccelerator launch