english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká advokátní komora (ČAK)

je největší samosprávnou právnickou profesní organizací v České republice. Zároveň vykonává veřejnou správu na úseku advokacie a jako taková chrání a garantuje kvalitu právních služeb poskytovaných advokáty.

Na webových stránkách naleznete mj. seznam advokátů a advokátních koncipientů, který usnadní hledání vhodného advokáta pro konkrétní právní problém, informace důležité pro výkon advokacie, zprávy o dění v české advokacii, o rozhodovacích procesech na půdě Komory, pozvánky na vzdělávací, sportovní i společenské akce a mnoho dalších informací.

Pro více informací, prosím, navštivte webovou stránku www.cak.cz

---

The Czech Bar Associationis the biggest legal professional organization in the Czech Republic. It is a self-governing organization performing public administration in the area of the Legal Profession and, as such, it protects and guarantees the quality of the provision of the legal services by lawyers.There are 10 280 active lawyers registered in the Register of Lawyers of the Czech Bar Association on the date 1 January 2014.

At the webpages you may find, i.a., the list of lawyers which will facilitate a search for an appropriate lawyer in relation to your case, the Act on the Legal Profession, members of the Board of Directors of the Czech Bar Association and contact information.

For more information please visit website www.cak.cz