english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rekordní účast českých společností na semináři o dodávkách do OSN v New Yorku

Ve dnech 9. a 10. dubna 2018 se v České národní budově na Manhattanu uskutečnil již 15. ročník semináře EU – UN Procurement Forum (EUPF) zaměřený na dodávky do systému OSN. Letošního ročníku se zúčastnilo 9 českých společností, které se měly během dvoudenní akce možnost dozvědět cenné informace o fungování tendrů OSN, ale i prezentovat své zboží a služby přímo zástupcům některých agentur OSN.

EUPF je sdružení zástupců členských států EU v New Yorku, kteří se zabývají podporou dodávek společností ze svých zemí do tendrů vypisovaných agenturami OSN. Česká republika je zastoupena v EUPF ekonomickým konzulem Generálního konzulátu ČR v New Yorku, který je od roku 2016 rovněž členem užšího výboru (Board of Directors) organizace.

Vlastnímu semináři předcházely v průběhu února a března i tři interaktivní webináře zaměřené na úvod k dodávkám do OSN, proces registrace coby dodavatele do OSN a vlastní proces a průběh tendrů. Zvukový a obrazový záznam tří webinářů, z nichž dva moderoval zástupce českého konzulátu, lze stáhnout na webové stránce EUPF v sekci „Webinars“.

Vlastní seminář, který je hlavním a nejviditelnějším výstupem činnosti EUPF, se letos po roční přestávce opět konal v České národní budově, což znamenalo mimo jiné i zvýšenou viditelnost České republiky na semináři. Semináře se zúčastnilo celkem 82 společností ze 14 členských států EU. Česká republika díky silnému zastoupení obsadila velice lichotivé dělené třetí místo v počtu účastníků mezi všemi členskými státu EU (hned za giganty v oblasti dodávek do tendrů OSN, kterými jsou Španělsko a Francie).

Účast na semináři EUPF dle zemí

Účast na semináři EUPF dle zemí

Letošní seminář byl tematicky zaměřen na 5 sektorů, kterými byly 1. logistika a doprava, 2. zpracování odpadu a energetika, 3. IT a kyberbezpečnost, 4. stavebnictví a inženýrské služby a 5. vodohospodářství. Díky podpoře z projektu na podporu ekonomické diplomacie konzulátu bylo možné snížit českým společnostem náklady na účastnický poplatek na semináři.

Kromě plenárních částí programu, na kterých vystoupili i zástupkyně velvyslance EU při OSN Joanne Adamson, náměstci generálního tajemníka OSN Atul Kare a Jan Beagle či ředitel UNPD Dmitri Dovgopoly, a pěti sektorově zaměřených workshopů je každoročním hlavním lákadlem účasti na semináři možnost sjednání schůzek 1na1 s nákupčími agentur OSN, během nichž měly české společnosti možnost představit přímo relevantním nákupčím agentur své produkty či služby. Zástupci firem se tak měly možnost během dvaceti minut představit nákupčím agentur UNPD (UN Procurement Division), UNDP (UN Development Program), UNOPS (UN Office for Project Services), UNICEF (UN Children’s Fund) či Světové banky.

 

České republice se dlouhodobě nedaří naplnit potenciál trhu veřejných zakázek OSN – z celkového objemu zakázek ve výši 17,7 miliard amerických dolarů za rok 2016 (čísla za rok 2017 budou k dispozici v průběhu roku 2018) získaly české společnosti pouhých 0,07 % celkového finančního objemu (8 milionů dolarů v dodávkách zboží a 5 milionů dolarů v dodávkách služeb). V oblasti dodávek zboží suverénně vévodí českým dodávkám vozidla a jejich části (88 % dodávek českých firem v roce 2016). Kompletní statistiky dodávek do OSN včetně rozdělení dle zemí nalézt na portálu UN Global Marketplace.

 

Důvodem nízkého podílu českých firem na objemu získaných zakázek OSN je na jedné straně neznalost možnosti se o zakázky ucházet (OSN přitom poptává zboží a služby neuvěřitelně široké škály), na druhé straně obava (dlužno říci, že nikoliv opodstatněná) z administrativní zátěže spojené se zakázkami OSN. Právě i účast na newyorském semináři tak do určité míry pomáhá tyto předsudky odstranit. Pro více informací o možnostech dodávek do OSN pro české firmy lze navštívit sekci Obchodujeme s OSN na stránkách našeho konzulátu.

 

Karel Smékal

Ekonomický konzul

Generální konzulát ČR v New Yorku

Galerie


EUPF2018