english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V New Yorku investují do UVC a far-UVC světelných zařízení

V rámci opatření proti šíření nemoci COVID-19 se newyorské restaurace a instituce rozhlíží po využití UVC nebo far-UVC světelných zařízení k dezinfekci vnitřních prostor. Pro české dodavatele UVC technologií by se tak mohlo jednat o zajímavou exportní příležitost. 
 

Ultrafialové záření typu C (UVC) ničí viry a bakterie, proto bývá využíváno jako dezinfekční prostředek například v nemocnicích. LED technologie vysílající UVC se používají k dezinfekci vody, nově se zkoumá i jejich vliv na koronavirus. Ten byl také předmětem výzkumu týmu docenta mikrobiologie na bostonské lékařské fakultě Anthony Griffithse, který prokázal, že po pár vteřinách působení UVC paprsků není virus detekovatelný.

UVC lampy začala během pandemie využívat také newyorská dopravní společnost MTA (Metropolitan Transportation Authority), která provozuje autobusovou dopravu a hlavně newyorské metro. Ta plánuje nákup UVC světelných zařízení k dezinfekci autobusových linek a metra. MTA do těchto zařízení investovala již zhruba milión amerických dolarů a v druhé fázi pilotního projetu má v plánu rozšířit uplatnění ultrafialových světelných zařízení do příměstských vlaků Long Island Rail Road a Metro-North.

Klasické UVC záření je ale pro lidskou kůži nebezpečné a lze jej využít pouze v prostorech bez živých organismů. I krátké vystavení kůže či očí může poškodit DNA. Vědci proto nyní experimentují s různými vlnovými délkami UVC světla, které by měly zničit viry a bakterie bez škodlivých vedlejších účinků na člověka. Výzkum na Kolumbijské univerzitě pod vedením ředitele Centra pro radiologický výzkum profesora Davida Brennera přišel s upraveným typem záření tzv. far-UVC, který by nemělo škodit lidskému organismu, ale zároveň zničit bakterie a viry. Výzkumníci plánují jeho využití pro lehká přenosná zařízení k dezinfekci vnitřních prostor, jako jsou například divadla, sportovní haly, metro, autobusy, letadla atd.

Několik restaurací v New Yorku technologii pod názvem far-UVC ve svých provozovnách testuje. Sushi restaurace na Lower East Side instalovala ultrafialové zářiče (far-UVC) do klimatizací. Dalším příkladem je pekárenský řetězec Magnolia Bakery, jenž instaloval ve čtvrti Upper West Side rám s far-UVC světlem (vizte fotografie), kterým zákazník projde při vstupu do obchodu. Tato zařízení plánuje instalovat i do dalších poboček. Na základě rozhodnutí guvernéra státu New York A. Coumo byly 30. září otevřeny restaurace z 25 % kapacity svých vnitřních prostor. Lze tedy předpokládat, že se poptávka po far-UVC zvýší.

Tento trend potvrzuje také další podnik v New Yorku – australský  kavárenský řetězec Bluestone Lane. Ten se nyní stane první celostátní sítí kaváren, které ve vnitřních prostorách instaluje světelnou technologii far-UVC 222 od společnosti Healthe. Jedná se o technologii, která kombinuje běžné osvětlení s dezinfekčním světlem nepřetržitě čistícím vzduch a povrchy. Bluestone Lane nejprve instaluje osvětlení far-UVC 222 společnosti Healthe ve dvou newyorských kavárnách a následně plánuje zavádění této technologie celonárodně.

GK New York společně s BBLA zvažuje otestovat toto zařízení v prázdných prostorách České národní budovy před nebo po konání společenských akcí.

 

Lucie Hindlsová, ekonomická diplomatka
Tereza Řípová, stážistka, Generální konzulát ČR v New Yorku

 

UVC světelné zařízení

UVC světelné zařízení

Rám s far-UVC v pekárně Magnolia Bakery na Upper West Side v New Yorku

Rám s far-UVC v pekárně Magnolia Bakery na Upper West Side v New Yorku

Rám s far-UVC v pekárně Magnolia Bakery na Upper West Side v New Yorku

Rám s far-UVC v pekárně Magnolia Bakery na Upper West Side v New Yorku

Autorka fotografie: Tereza Řípová