česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TheTriathloneMagazine.ca
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ambasády V4 v Dánsku slaví společně 3. června #WorldBicycleDay

Cykel (DK), Kolo (CZ), Bicikli (HU), Rower (PL) nebo Bicykel (SK) - všechna tato slova se váží ke slavným a milovaným jednostopým vozidlům po celém světě. Dne 3. června oslavujeme #WorldBicycleDay a při této příležitosti bychom Vám společně s kolegy z ambasád V4 v Dánsku představili několik zajímavých faktů o kolech!

Česká republika:

Už jste někdy slyšeli o kolové? Je to sport podobný fotbalu, až na to, že se místo běhání po hřišti jezdí na kole. Jsou tam dva týmy, každý po dvou hráčích a míč se nesmí dotknout země. Nejúspěšnějším týmem všech dob jsou čeští bratři Jan a Jindřich Pospíšilové, kteří v letech 1965–1988 získali 20krát titul mistrů světa, což je jedinečný a absolutní rekord!

Maďarsko:

Tour de France, Giro d’Italia, Vuelta a España - zní to povědomě, že? Už jste ale někdy slyšeli o Tour de Hongrie? Jedná se o vlastní maďarský silniční etapový závod organizovaný od roku 1925 (tedy 10 let před první Vuelta a España), i když s téměř 30letou pauzou mezi lety 1964 a 1992. Účastníci roku 2021 zdolají 792 kilometrům se 7 954 metry, včetně nejvyššího vrcholu Maďarska (Kékestető) a cesty kolem Balatonu, „Maďarského moře“.

Ambasády V4 v Dánsku slaví společně 3. června #WorldBicycleDay

Ambasády V4 v Dánsku slaví společně 3. června #WorldBicycleDay

Polsko:

Věděli jste, že dvojnásobná laureátka Nobelovy ceny z Polska Maria Skłodkowska-Curie byla velkou milovnicí jízdních kol, která si ve své době získala popularitu? Kolo se jí zalíbilo natolik, že v roce 1895 vyrazila na svatební cestu na kole po Francii. Mimochodem, letos si Polsko připomíná 110. výročí, kdy M. Skłodowská-Curie obdržela Nobelovu cenu za chemii za objev prvků polonia a radia. Velká věc!

Slovensko:

Věděli jste, že slovenský profesionální silniční závodník Peter Sagan dorazil ve věku 18 let na slovenský pohár na kole své sestry ze supermarketu? Pár dní předtím totiž prodal své kolo a od svého sponzora nedostal včas náhradu. Závod vyhrál i přes jízdu se špatnými brzdami a omezeným převodem. Dnes je Sagan považován za jeden z největších talentů cyklistiky, který získal mnoho prestižních vítězství, včetně tří po sobě jdoucích mistrovství světa, jednoho evropského šampionátu, dvou etap Paříž – Nice, sedmi etap Tirreno – Adriatico, jedné na Tour de Romandie nebo jedné v Paříži-Roubaix.

Dánsko:

Přemýšleli jste někdy, proč má Dánsko tak úžasnou cyklistickou kulturu, že se dokonce říká, že kolo je nejlepší přítel Dána? S více než 12 000 km cyklostezek a pruhů po celé zemi, zjevnými přínosy pro životní prostředí a osobní zdraví, není divu, že 9 z 10 Dánů vlastní kolo. Někteří dokonce více než jedno!

O V4:

Pokud jste náhodou v jedné ze zemí V4, zúčastněte se The Visegrad 4 Bicycle Race! Jedná se o soubor jednodenních závodů na silničních kolech, které se každoročně konají v Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v České republice. Chcete-li se dozvědět více, navštivte fb profil Visegrad 4 Bicycle Race.

O nás:

Milujeme cyklistiku! Jezděte na kole a užijte si skvělý den jednostopých vozidel! #June3WorldBicycleDay