česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání

Informace pro turisty

Dánsko je součástí Evropské unie a Schengenského prostoru.


K cestám do států Evropské unie, tedy i Dánska, lze použít tyto cestovní doklady:


všechny typy cestovních pasů
- se strojově čitelnými údaji a s biometrickými údaji, nebo
- bez strojově čitelných a bez biometrických údajů,

všechny typy občanských průkazů
- se strojově čitelnými údaji

Nedoporučujeme používat občanské průkazy s oddělenou vyznačenou částí (s odstřiženým rohem), taková úprava by v případě prokazování totožnosti držitele ve státě Evropské unie mohla být považována za vyznačení neplatnosti nebo poškození dokladu.

Rodičům cestujícím do států Evropské unie společně s dětmi doporučujeme cestovat s cestovními pasy, nikoli s občanskými průkazy.

Motoristé musí mít řidičský průkaz ČR, technický průkaz a mezinárodní pojištění, tzv. zelenou kartu. U vypůjčených vozidel (od soukromých osob) se doporučuje písemný souhlas majitele s řízením tohoto vozidla, nejlépe v anglickém jazyce, s jeho ověřeným podpisem. Při řízení auta z autorizované půjčovny postačuje smlouva uzavřená mezi řidičem a půjčovnou.

Parkování v Kodani, ale i v jiných velkých městech, je zpravidla zpoplatněno. V ostatních případech je většina parkovacích míst v centru měst, ale též před úřady, supermarkety apod. časově omezena a řídí se příslušnými dopravními značkami. Čas příjezdu je nutno vyznačit na parkovacím kolečku zanechaném na viditelném místě, nejlépe na palubní desce vozu. Kontroly jsou neúprosné a pokuta za překročení parkovací doby nebo nezaplacení parkovného činí cca 700,-DKK.

Grónsko a Faerské ostrovy jsou autonomními součástmi Dánského království, nejsou však součástí EU a Schengenského prostoru. Občané EU mohou na turistické cesty do 90 dnů cestovat bez víza s platným pasem (cestovat pouze na občanský průkaz se nedoporučuje).

Bezcelní limity dovozu při vstupu z České republiky do Dánska
 

Dle platných předpisů může spotřebitel bez omezení dovézt a vyvézt při turistické cestě jakékoli zboží v libovolném množství pro osobní spotřebu. Výjimkou jsou tabákové výrobky, alkoholické nápoje a pohonné hmoty. Pro obecné vymezení osobní spotřeby byly stanoveny limity (na osobu):

800 ks cigaret
400 ks doutníčků
200 ks doutníků
1 kg tabáku
10 l lihovin
20 l aperitivu
90 l vína (max. 60 l šumivého)
110 l piva

Pro cesty do Grónska a na Faerské ostrovy, které nejsou součástí EU a Schengenského prostoru, platí následující limity:

200 ks cigaret
100 ks doutníčků
50 ks doutníků
250 g tabáku
2 l piva (do 5,8% obsahu alkoholu)
1 litr tvrdého alkoholu
2 litry vína nebo šumivého vína
50 g parfému
250 ml toaletní vody

Více informací na SKAT.