česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Registrace v Dánsku - vyřízení dánských dokladů

Při pobytu delším než 3 měsíce je nutné požádat o potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací o podmínkách a náležitostech žádosti naleznete na web. stránkách Familieretshuset.

Na základě potvrzení o pobytu pro občany EU je nutné nechat se zapsat do registru obyvatel Dánska v některém z Center služeb pro občany (Borgerservice) u místního úřadu (Kommune).

Po registraci obdržíte žlutou kartu zdravotního pojištění (Sygesikringskort), na které je uvedeno dánské osobní číslo (CPR). Kartička je potvrzením Vaší registrace v Dánsku a zajišťuje Vám právo na služby dánského zdravotního systému.

Status, na základě kterého se v Dánsku registrujete k pobytu Vám zůstane v dánském registru nezměněn, dokud o změnu aktivně nepožádáte. Změní-li se tedy během Vašeho pobytu Váš status - např. registrujete-li se na základě dokladu o finanční soběstačnosti a poté získáte práci, je nutné aktivně změnu svého statusu ze statusu na základě dokladu o dostatečných příjmech, na status pracujícího. Neučinění této aktivní změny může mít dopady na Vaše práva v systému dánského sociálního zabezpečení.

Na základě vydaného osobního čísla je nutné vyřídit daňovou kartu pro účely řádných daňových odvodů. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT.
 

Pro studenty
 

Úřad Státní správy vydává povolení k pobytu studentům ze zemí EU. Studenti vysokých škol mohou pracovat 15 hodin týdně, a v měsících červen, červenec a srpen na plný úvazek. V případě zaměstnání, pro účely řádných daňových odvodů je nutné vyřídit daňovou kartu. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT.

Pro osoby hledající zaměstnání
 

Osoba hledající zaměstnání má právo pobývat v Dánsku po dobu 6 měsíců. Pobyt musí financovat z vlastních zdrojů. Při pobytu delším než 3 měsíce potřebuje potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na webových stránkách Familieretshuset.

Pro zaměstnance u dánských podniků
 

Od 1. května 2009 mohou občané nových členských států včetně České republiky pracovat na území Dánska bez pracovního povolení, jestliže jejich pracovní smlouva a pracovní podmínky jsou v souladu s platnými kolektivními smlouvami na Dánském pracovním trhu. Po zahájení práce v Dánsku je nutné vyřídit si potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na webových stránkách Familieretshuset. Pro účely řádných daňových odvodů je nutné vyřídit daňovou kartu, kterou vydává příslušný daňový úřad. Více informací naleznete na web. stránkách SKAT.

Pro osoby samostatně výdělečně činné
 

V souladu s dánskými zákony je možné provozovat činnost v Dánsku. Osoba musí mít v zemi původu živnostenský list a v Dánsku se musí nejpozději osm dní před zahájením činnosti v Dánsku registrovat u daňového úřadu. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT. Jestliže bude pobyt osoby v Dánsku delší než 3 měsíce, je nutné potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na webových stránkách Familieretshuset. Pobyt musí osoba samostatně výdělečně činná financovat ze zisku z činnosti, případně z vlastních zdrojů.

Pro poskytovatele služeb
 

V souladu s dánskými zákony je možné poskytovat služby v Dánsku. Poskytovatel musí být registrován u daňových úřadu v zemi původu a nejpozději osm dní před zahájením činnosti v Dánsku se musí zaregistrovat u daňového úřadu v Tønderu. Více informací naleznete na web.stránkách SKAT. Pří pobytu delším než 3 měsíce je nutné potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na webových stránkách Familieretshuset. Pobyt musí dodavatel služeb financovat ze zisku z činnosti, případně z vlastních zdrojů.

Pro rodinné příslušníky občana EU
 

Rodinní příslušníci potřebují potvrzení o pobytu pro občany EU, které vydává příslušný úřad Státní správy. Více informací naleznete na webových stránkách Familieretshuset. Rodinní příslušníci mohou v Dánsku pracovat.

Další užitečné informace naleznete na:
 

New to Denmark
Study in Denmark
Work in Denmark
Borger.dk
Udenrigsministeriet (MZV Dánska)