česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zprostředkovávání a možnosti zaměstnání v Dánsku

Velvyslanectví ČR v Kodani nezprostředkovává zaměstnání českých občanů v Dánsku. Následující informace mohou být užitečné při hledání zaměstnání v Dánsku.

Daně
 

Dánsko má progresivní daň z příjmu a 3 možné úrovně zdanění příjmu (základní, střední, vysoké rozpětí). Daň z příjmu obsahuje státní daň, místní daň (liší se podle místa bydliště), příspěvek na zdravotní péči a církevní daň (pokud jste členem dánské lidové církve – Den Danske Folkekirke).
Informace o daňovém systému v Dánsku.

Sociální a zdravotní zabezpečení
 

Sociální a zdravotní zabezpečení je v Dánsku financováno prostřednictvím daní. Pokud v Dánsku pracujete, podléháte dani z příjmu a jste povinni co nejdříve kontaktovat daňový úřad.
Příslušný daňový úřad naleznete na web. stránkách SKAT.

Podpora v nezaměstnanosti
 

Pojištění pro případ nezaměstnanosti je v Dánsku dobrovolné. Pokud máte zájem o pojištění pro případ nezaměstnanosti, je nutné kontaktovat pojišťovací fond hned po zahájení práce v Dánsku.

Bankovní účet
 

Pokud v Dánsku pracujete, je téměř nezbytností zřídit si NemKonto bankovní účet. NemKonto je veřejný platební systém, který umožňuje institucím platební styk s vámi, tj. např. platby z veřejných institucí, platby dávek sociálního zabezpečení, refundaci daní apod. Informace o založení NemKonto bankovního účtu podá příslušná banka.

Nabídky zaměstnání
 

Konkrétní pracovní nabídky najdete na webových stránkách dánských úřadů práce - Jobcenter.Webové stránky informují o volných pracovních místech v celé zemi, ale umožňují obrátit se i přímo na místní úřad práce. Nejbližší úřad práce vyhledáte na Mit Jobcenter.

Pracovní nabídky naleznete také na:

Jobs in Copenhagen
JobBank
Jobindex
Jobzonen
StepStone
 

Ukončení zaměstnání
 

Po ukončení pracovního poměru v Dánsku je vhodné si nechat před odjezdem do České republiky vystavit formulář E 301, který pro potřeby úřadu práce plní funkci potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu). Zároveň potvrzuje platby sociálního pojištění, které budou brány v úvahu při rozhodování o přiznání podpory v nezaměstnanosti v České republice. O vystavení formuláře E 301 lze požádat i korespondenčně z ČR, nicméně doporučujeme obstarat si jej hned po ukončení zaměstnání ještě za pobytu v Dánsku.

Pokud jste v průběhu zaměstnání v Dánsku byli členy pojišťovacího fondu, formulář Vám vydají zde. Pokud ne, obraťte se na Služby občanům Borgerservice v obci, ve které žijete - Borger.dk.


Další užitečné informace Vám poskytne:


Working in Denmark - a guide to the Danish labour market

Work in Denmark
EURES - Integrovaný portál MPSV
SKAT
Statsforvaltningen

 

 

přílohy

Work_in_Denmark_brochure 497 KB PDF (Acrobat dokument) 11.5.2011