česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Český rozhlas Plus
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby 2021 – zářijové novinky: harmonogram, voličský průkaz, kandidáti

První důležitý termín týkající se voleb, 29. srpna a možnost zapsat se do zvláštního seznamu voličů, je za námi. Jaký je ale další harmonogram? Kdy, kde a jak je možné získat voličský průkaz? A z jakých budeme moci v zahraničí vybírat kandidátů?

Nejpozději do neděle 29. srpna 2021 bylo možné podat žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem (§ 6 odst. 5 písm. a) zákona.

Ve středu 8. září 2021 jmenuje vedoucí Velvyslanectví ČR v Kodani předsedu a nejméně 2 členy zvláštní okrskové volební komise (§ 14g odst. 1 zákona).

Voličský průkaz vám vydá obecní úřad v místě trvalého bydliště, nebo zastupitelský úřad v případě, že jste zapsáni v jeho zvláštním seznamu voličů. Žádost můžete podat osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti o voličský průkaz nesmí na dokumentu chybět váš úředně ověřený podpis, případně ji musíte doručit prostřednictvím datové schránky. Vyřízení je zdarma.

✔️ VŠE O HLASOVÁNÍ NA VOLIČSKÝ PRŮKAZ

✔️ ŽÁDOST O VOLIČSKÝ PRŮKAZ - Vzor žádosti o voličský průkaz (PDF, 49 KB) / link na elektronické podání

Ve čtvrtek 23. září 2021 lze zahájit vydávání voličských průkazů voličům (§ 6a odst. 2 zákona).

V pátek 1. října 2021 končí lhůta pro doručení žádosti o vydání voličského průkazu poštou nebo datovou schránkou (§ 6a odst. 2 zákona).

Ve středu 6. října 2021 končí lhůta pro osobní podání žádosti o vydání voličského průkazu na zastupitelském úřadu (§ 6a odst. 2 zákona).

 

V lednu 2021 Státní volební komise určila losem Ústecký kraj jako kraj, kterému budou podřazeny všechny zvláštní volební okrsky v zahraničí. Na výsledky se můžete podívat na webu MV ČR zde.

Všichni voliči, kteří budou v říjnových volbách hlasovat v zahraničí, budou volit kandidáty z Ústeckého volebního kraje. V tomto kraji byly zaregistrovány kandidátní listiny 17 politických stran, hnutí a koalic (PDF, 55 KB).

přílohy

kandidátní listiny 17 politických stran, hnutí a koalic 54 KB PDF (Acrobat dokument) 24.8.2021