česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jonáš Vnouček
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na festivalu dětské knihy ALBUS v Aarhusu

Velvyslanectví České republiky v Kodani podpořilo účast dvou českých spisovatelů na festivalu literatury pro děti ALBUS v dánském Aarhusu (17. 11. – 19. 11. 2022). Účast vznikla díky vydání dánských překladů knihy Petry Soukupové „Klub divných dětí“ a „O klíči“ a „A“ ilustrátora Pavla Čecha. Překlad knih zajistil laureát ceny Gratias Agit, historik a bohemista Peter Bugge. Spisovatelé se zúčastnili besed s dětmi, které pracovaly s jejich knihami, přednášek o svých dílech a také workshopu kreativní ilustrace. Oba autoři se setkali s nadšenými reakcemi publika, kdy došlo k několika dojemným momentům.

V roce 2022 vyšly v Dánsku tři knihy českých autorů a to sice kniha „Klub divných dětí“ u nakladatelství Jensen & Dalgaard a „O klíči a „A“ u nakladatelství Vild Maskine. Kniha „A“ je alegorií na George Orwella a je beze slov. Obě zbylé knihy pak přeložil laureát ceny Gratias Agit z roku 2020, historik a bohemista Peter Bugge. Díky zájmu a spolupráci obou nakladatelství a festivalu knih pro děti ALBUS se podařila zajistit účast na tomto festivalu. 

České knihy na literárním festivalu ALBUS

České knihy na literárním festivalu ALBUS

Petra Soukupová se zúčastnila besedy s žáky 7. třídy místní školy Kragelundsskolen. Ti s knihou dlouhodobě pracovali v hodinách literatury a tak knihu velmi dobře znali. Kniha popisuje útrapy dětí, které z mnoha důvodů mají problém zapadnout do kolektivu a buď si samy myslí, že jsou divné, nebo je tak ostatní děti vidí. Bylo evidentní, že dánští žáci problémům hrdinů knihy rozumí a že jsou pro ně relevantní, neboť se velmi detailně doptávali na motivace a případné osudy hrdinů po konci knihy. Petra Soukupová vše komentovala velice otevřeně, a když na konci besedy začala podepisovat knihy, vytvořila se u ní dlouhá fronta dětí, které chtěly buď podepsat knihu, nebo alespoň ruku. Děti také vytvořily ilustrace insipirované grafickým stylem knihy, což Petra Soukupová velmi ocenila.

Petra Soukupová a Peter Bugge

Petra Soukupová a Peter Bugge

Pavel Čech prezentoval především svoji knihu „A,“ která je bezeslovným komiksem o diktatuře a touze člověka po svobodě ve městě, kde je dovoleno jen písmeno „A.“ Jednoho dne hrdina knihy objeví vlaštovku s písmenem „B“ a tím začne jeho dobrodružství o útěku z města „A“ do svobody, kde jsou povolena všechna písmenka. Při besedě s žáky tentokrát 9. třídy místní školy Kragelundsskolen se probíraly ústřední motivy knihy jako je diktatura, touha po svobodě a snaha uniknout z šedi totalitní společnosti. Pavel Čech trpělivě vysvětloval všechny životní zkušenosti, které vznik knihy inspirovaly. Děti byly opět perfektně připravené a na závěr besedy zasypaly Pavla Čecha vlaštovkami se všemi písmeny abecedy. Dojatý Pavel Čech pak ještě provedl workshop ilustrace a inspirace pro 15 dánských kreslířů, dal rozhovor do médií a hostoval na přednášce o komiksu za bývalou železnou oponou.

Debata s dětmi​

Debata s dětmi​

Účast obou českých autorů se setkala s velmi pozitivním ohlasem. Kniha „A“ má již druhý dotisk a Aarhuská knihovna nakoupila větší množství knihy „Klub divných dětí“ pro další místní školy.