česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Omezení cestování v souvislosti s COVID-19

Dánsko uzavřelo s platností od 14. března svoje hranice. Premiérka Mette Frederiksen potvrdila 29. května, že kromě vybraných zemí (Německo, Norsko a Island; probíhají jednání se Švédskem a Finskem) zůstanou hranice Dánska pro turisty uzavřené minimálně do konce srpna.

V návaznosti na čtvrteční usnesení vlády (PDF, 141 KB) o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR informujeme o následujícím:


1. VYCESTOVÁNÍ Z ČR, NÁVRAT DO ČR:

Do 15. června platí pro vstup do ČR pravidla uvedená v tabulkách na webových stránkách ministerstva vnitra.

 

Pravidla pro vstup (návrat) osob již pobývajících na území ČR (od 4. 6. 2020 00:00) (PDF, 110 KB)

Pravidla pro vstup nově příchozích cizinců na území ČR, tedy bez předchozího bydliště na území ČR (od 5. 6. 2020 00:00) (PDF, 297 KB)

 

Od 15. června bude platit následující:

 

Vláda na svém jednání 1. června 2020 schválila ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, na jehož základě s účinností od 15. června 2020 00:00 hod nebudou muset občané ČR a cizinci s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem v ČR při návratu z členských států EU a dalších států schengenského prostoru s nízkým rizikem (zelená barva) a středním rizikem (oranžová barva) nákazy onemocnění COVID-19 absolvovat test ani karanténu.

Dánsko je v tuto chvíli zařazeno do zemí se středním rizikem (oranžová barva). Občané ČR žijící v Dánsku musí proto při vstupu do ČR předložit potvrzení o absolvování PCR testu na SARS-CoV-2 s negativním výsledkem (nebo si ho mohou nechat udělat na území ČR) nebo bude nařízena karanténa, pakliže se na ně nevztahuje některá z výjimek vymezená opatřením (blíže viz web ministerstva vnitra). Více informací naleznete v rozcestníku MZV k cestování.

Informaci o odběrových místech, kde je možné si nechat udělat test PCR bez doporučení či žádanky od lékaře naleznete na https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/#menu.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ DÁNSKA A TRANZIT:

Do země budou vpustěni pouze ti cizinci, kteří k tomu mají pádný důvod (NE TURISTÉ!). Opatření se vztahují i na území Grónska a Faerských ostrovů:

  • pracují či žijí v Dánsku
  • řidiči nákladních automobilů doručující zboží
  • osoby s rodičovskými právy k dětem nacházejícím se v Dánsku
  • akutní případy např. pří návštěvě těžce nemocného člena rodiny
  • osoby navracející se přes Dánsko do své země

Veškeré případy budou posuzovány individuálně přímo na hranicích. Osoby bez relevantního důvodu k cestě do Dánska nebudou do země vpuštěny.

Aktuální informace dánských úřadů jsou dostupné na stránce https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark.

Nová hotline dánské policie, která se zabývá výhradně závažnými důvody pro vstup do Dánska, tranzitem apod.: +45 7020 6044

Policie nabádá, aby si volající nejprve pročetli FAQ.


3. DOPRAVA:
Letecká doprava je zcela zastavena. Trajektová a vlaková doprava z/do Německa je částečně omezena.


4. OPATŘENÍ:
Karanténa po vstupu do Dánska je důrazně doporučena. Při pohybu na veřejnosti je nutné dodržovat odstup 1 m. Nošení roušek povinné není. Před i po návštěvě obchodů je doporučena dezinfekce rukou.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:
 

Zvláštní stránka pro koronavirus v DK:

www.coronasmitte.dk

Dánský zdravotnický úřad (Sundhedsstyrelsen):

https://www.sst.dk/da/Viden/Smitsomme-sygdomme/Smitsomme-sygdomme-A-AA/Coronavirus/Spoergsmaal-og-svar/Questions-and-answers

Aktuální informace a počty nakažených v DK:

https://www.sst.dk/corona

Kodaňské letiště:

https://www.cph.dk/en/flight-information/information-regarding-corona-virus

Ministrerstvo zahraničních věcí Dánska:

https://um.dk/da/

 

Grónsko a Faerské ostrovy

Informace k šíření koronaviru a onemocnění Covid-19 v Grónsku a na Faerských ostroveech a opatřeními s tím spojenými jsou pro veřejnost publikována a aktualizována na webových stránkách grónského zdravotnického úřadu, grónského zastoupení v Kodani, faerského zdravotnického úřadu pro Covid-19 a faerského zastoupení v Kodani.

Vzhledem k rychle se měnící situaci a postupnému uvolňování opatření doporučujeme kontaktovat přímo místní úřady na výše zmíněných odkazech.