česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zdeněk Lyčka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den českého filmu v Grónsku

V kulturním centru Katuaq v grónském hlavním městě Nuuku se 19. října 2021 uskutečnil Den českého filmu. Akce proběhla ve spolupráci produkční společnosti Kuli Film s Velvyslanectvím ČR v Kodani za finančního přispění Ministerstva zahraničních věcí, Státního fondu kinematografie a Asociace producentů v audiovizi.

Po oficiálním uvítání Zdeňka Lyčky, bývalého velvyslance ČR v Dánsku, byl představen chystaný česko-grónský koprodukční filmový projekt V bouři a větrech / In a Storm and Winds o působení Moravských bratří v Grónsku v roce 1733, který bude režírovat Lukáš Masner. Poté následovaly ukázky současné české kinematografie. Představeny byly trailery k filmům Nabarvené ptáče, Most!, Hmyz, Amerika, V síti a První akční hrdina. Scénárista Vít Poláček představil ukázku ze svého filmu Cesta do Říma, Lukáš Masner prezentoval svůj experimentální snímek Ještě zbývá čas. Filmový blok uzavřel Radim Procházka a Jan Bušta ukázkou ze svého společného projektu Televise bude, parodie na počátky vysílání Československé televize v roce 1953.

Po přestávce pronesl Zdeněk Lyčka přednášku o překladu grónské literatury do češtiny a putovní výstavě ilustrací Martina Velíška k českému vydání Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena. Přednáškový blok byl zakončen animovaným filmem Brumlik a Animuk, který na motivy grónských mýtů a pověstí natočil absolvent FAMU Jan Bohuslav.

Následoval hodinový workshop s občerstvením a hlavní bod programu – promítnutí filmu Jan Palach z roku 2018 s úvodním slovem představitele hlavní role Viktora Zavadila.