česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: NFA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Extase“ – Gustav Machatý v říjnovém Husets Biograf

Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s Husets Biograf Vás srdečně zve na další filmový večer, který proběhne v úterý 5. října 2021 od 19:30 hod. v Husets Biograf, Rådhusstræde 13, Kodaň K.

Pro první plně podzimní měsíc jsme vybrali klasiku dějin československé (nejen) meziválečné kinematografie, film Extase (1932) režiséra Gustava Machatého, který by letos oslavil 120. výročí narození.

"Snímek pomocí zkušené kamery rozehrává extravagantní obrazovou oslavu vášně a lidské práce plnou symbolů a metafor. Minimalistické dialogy doprovází hudba jednoho z nejžádanějších filmových skladatelů té doby Giuseppe Becceho. Na svou dobu odvážný a smyslný film s obnaženou herečkou v hlavní roli vzbudil rozruch i na benátském filmovém festivalu v roce 1934. Zatímco festivalové publikum jej přijalo s nadšením a byl zde oceněn Pohárem města Benátek za nejlepší režii, papež Pius XI. ho následně odsoudil jako pornografický a plný nemorálních přirovnání. Extase byla uvedena ve Francii, Německu, Velké Británii, Spojených státech amerických a v dalších padesáti zemí Evropy, Jižní Ameriky, Afriky a Asie."

***

Eva, dcera velkostatkáře, se provdá za zámožného, ale o mnoho let staršího Emila Jermana. Již po návratu ze svatebního obřadu do luxusního pražského bytu pozná svůj omyl: manžel o ni jako o ženu nejeví žádný zájem. Senzitivní dívka trpí jeho chladem a staromládeneckým puntičkářstvím natolik, že se vrátí na otcův statek a požádá o rozvod pro nepřekonatelný odpor. Při koupání v rybníce se Eva seznámí s mladým stavebním inženýrem Adamem, pracujícím nedaleko na stavbě silnice. Muž je pravým opakem jejího manžela: vyhlíží sice robustně, ale chová se něžně. Za noční bouře jde dívka za ním do jeho domku a stane se jeho milenkou. Teprve nyní pozná milostnou rozkoš. Manžel dostane zprávu od soudu a rozjede se za Evou, k návratu ji však přesvědčuje marně. Na zpáteční cestě potká Adama a pochopí, o koho jde. Oba muži se zdrží ve venkovském hostinci, kam za Adamem přijede Eva...

(Zdroj: CSFD.cz, NFA/Filmovyprehled.cz)

***

Více informací o promítání a link na nákup vstupenek naleznete na: https://billetto.dk/e/ecstasy-1933-billetter-562323.

(Zdroj: CSFD.cz, NFA/Filmovyprehled.cz)

Pozvánka: "Extase" - Husets Biograf, 5. 10. 2021 (JPG, 221 KB)