česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CSFD.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmový večer v Husets Biograf – 18. 9. 2023: Spalovač mrtvol

Velvyslanectví České republiky v Kodani Vás srdečně Vás zve na první poprázdninový filmový večer, který se uskuteční v pondělí 18. září od 19:30 hod. v Husets Biograf, Rådhusstræde 13, Kodaň K.

Dne 24. září uplyne 100. výročí narození spisovatele Ladislava Fukse, českého prozaika, autora především psychologické prózy s tématem úzkosti člověka ohrožovaného nesvobodou a násilím.

Pro zářijovou projekci jsme proto vybrali jeden z nejzásadnějších snímků československé nové vlny 60. let, film režiséra Juraje Herze, Spalovač mrtvol (1968).    

Anotace: Temně absurdní příběh, který v šedesátých letech reflektoval téma židovství a obecněji odcizení v násilnické realitě na bázi psychologické grotesky. Hlavní postavou vyprávění je zaměstnanec krematoria Karel Kopfrkingl, jenž miluje svou práci i svou rodinu – dokonce natolik, že mu obojí splyne a rozhodne se manželku a obě děti láskyplně a profesionálně zlikvidovat. Kopfrkinglova tchyně je totiž neárijského původu a „ubohá“ rodina nemá podle nové ideologie právo na existenci. Kopfrkingl udává i své známé a kolegy gestapu a účastní se štvanice na Židy. Vliv na proměnu laskavého, svědomitého muže v psychopatického vraha má ideologie nastupujícího nacismu – a paradoxně i bytostně mírumilovná, ale zcela chybně pochopená buddhistická filozofie..

Zdroj: Filmovyprehled.cz

--

Více informací o promítání a link na nákup vstupenek naleznete zde.