česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Česká centra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na on-line přednášku z dílny Českých center: Jak mluvíme spolu a jak každý sám

Zveme Vás na další ze série on-line přednášek o českém jazyce pořádané Českými centry. Tentokrát s názvem: "Jak mluvíme spolu a jak každý sám" s PhDr. Marií Kopřivovou, Ph.D., z Ústavu Českého národního korpusu Filozofické fakulty UK. Přednáška bude vysílána v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 17. 6. 2021 od 18:00 (GMT+2) a bude ji také možno sledovat živě na FB center https://www.facebook.com/Ceskacentra.

Anotace přednášky

Přednáška se zaměří na některé rysy mluvených projevů odlišující dialog a monolog. Popis vychází z dat mluvených korpusů, ve kterých jsou zachyceny neformální rozhovory blízkých lidí (korpus ORTOFON) a monology různého druhu (korpus ORATOR). Zaměříme se na strategie, které nám pomáhají udržet si slovo i pozornost publika, na možnosti vyjadřování souhlasu či povzbuzování mluvčího k pokračování v promluvě.
 
PhDr. Marie Kopřivová, Ph.D., (*1972) vystudovala češtinu a historii na Masarykově univerzitě v Brně, doktorské studium korpusové lingvistiky absolvovala na Univerzitě Karlově v Praze. Pracuje v sekci mluvených korpusů v Ústavu Českého národního korpusu FF UK. Odborně se věnuje především české frazeologii, frazeografii a korpusovému zpracování mluveného jazyka; v těchto oblastech vede speciální kurzy na FF UK. Dále se zabývá lexikologií a korpusovou lingvistikou.

Pro sledování přednášky je nutné se předem zaregistrovat zde: https://forms.gle/eBDVpJX75n7fohwA8. Na e-mail uvedený v registraci Vám v den vysílání přijde odkaz, kde si přednášku spustíte. 

Stream přednášky bude živě vysílán také na Facebooku Českých center: www.facebook.com/Ceskacentra.

Přednáška 17. 6. 2021 - leták (JPG, 262 KB)

**

Online přednášky o češtině

Česká centra organizují popularizační přednášky předních bohemistů s cílem podporovat studium češtiny v zahraničí u širší i odborné veřejnosti. V současné době přednášky probíhají v on-line podobě skrze platformu Zoom s paralelním streamováním na Facebooku. Tato forma podporuje mezinárodní diskusi a interakci mezi bohemisty a lektory češtiny z různých zemí světa a výrazně přispívá k posílení komunity lidí, které nějakým způsobem spojuje právě český jazyk.

Záznamy z proběhlých přednášek si můžete pustit i na YouTube kanálu Českých center.​