česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Česká centra
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na online přednášku o češtině 26.5.2022

(Archivní článek, platnost skončena 26.05.2022 / 17:59.)

Srdečně zveme všechny zájemce ke sledování on-line přednášky o češtině Mgr. Hany Goláňové, Ph.D., z Ústavu Českého národního korpusu FF UK s názvem Česká nářečí a nástroje pro veřejnost a výuku češtiny.

Přednáška bude vysílána v českém jazyce přes platformu Zoom ve čtvrtek 26. 5. 2022 od 18:00 (GMT+2). Přednášku bude možno sledovat živě také na Facebooku Českých center a později ze záznamu.

Zajímalo by vás, jaké typické nářeční znaky byste mohli slyšet v jednotlivých nářečních oblastech? Chcete si sami pustit nějakou zvukovou ukázku nářečního projevu? A jak zní nářeční hlásky – např. tvrdé „y“, tvrdé „ł“? Nebo kam do systému nářečního členění spadá vaše obec?

V úvodní části přednášky budou teritoriální dialekty češtiny zařazeny do systému územního nářečního členění, se kterým pracují čeští dialektologové a který je zobrazen na Mapě nářečí českého jazyka.

Další část přednášky bude praktická a budou v ní prezentovány především nástroje, které vznikaly v Ústavu Českého národního korpusu FF UK. Jedním z významných nástrojů je aplikace Mapka, představující interaktivní mapu České republiky. Na ní si může uživatel zobrazit údaje o nářečních rysech jednotlivých nářečních oblastí a jako názorné příklady jsou zde začleněny zvukové ukázky projevů mluvčích spolu s jejich přepisy a rozbory nářečních rysů. Na této interaktivní mapě ČR si může uživatel také zobrazit např. síť obcí, ve kterých probíhalo nahrávání nářečních projevů pro korpus Dialekt, a použít další funkce aplikace. Následně bude představen korpus Dialekt a jeho možnosti využití při výuce češtiny, Archiv nářečních hlásek, popř. jiné pomůcky užitečné pro výuku nářeční problematiky ve školách.
 
Mgr. Hana Goláňová, Ph.D., vystudovala český jazyk a literaturu a historii na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě, doktorské studium absolvovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.  V Ústavu pro jazyk český AV ČR pracovala v lexikografickém a dialektologickém oddělení a byla členkou autorského kolektivu Slovníku nářečí českého jazyka. V sekci mluvených korpusů Ústavu Českého národního korpusu FF UK se věnuje i nadále zejména dialektologii, a kromě toho korpusové lingvistice.
 
Prosíme, pro sledování se registrujte zde: https://forms.gle/tXqJys6JqtPguzD88
 
Na e-mail uvedený v registraci Vám přijde odkaz, kde si přednášku spustíte.

Záznamy předchozích přednášek můžete sledovat zde: https://www.czechcentres.cz/projekty/online-prednasky-o-cestine