česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Oldřich Škácha
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní křest překladu spisů Václava Havla a výstava jeho citátů

Dne 13. června se v kulturním centru Godsbanen v Aarhusu uskutečnil slavnostní křest dánského překladu Havlových spisů a byla zahájena výstava významných citátů Václava Havla.

Knihu Václav Havel – výběr (dánsky Václav Havel – i stykker), kterou vydalo nakladatelství Silkefyret, přeložili do dánštiny překladatelka Lada Halounová a profesor Aarhuské univerzity a bohemista Peter Bugge.

Kniha poskytuje vhled do Havlova básnického a politického díla – od systémově kritického autora po lidem zvoleného prezidenta. Součástí křtu byly i rozhovory s překladateli knihy a nechybělo ani čtení úryvků z knihy v češtině a dánštině.

Při příležitosti křestu knihy byla oficiálně zahájena i venkovní výstava sestávající z bannerů s nejznámějšími Havlovými citáty.

Výstava je k vidění na tzv. šikmé střeše kulturního centra Godsbanen od 1. – 30. června 2022.

Václav Havel byl velkým hlasem nejen v českém kulturním životě, ale i politicky a lidsky. Ve světě zanechal velkou stopu a dodnes je často citován v různých souvislostech. Výstavou nejznámějších Havlových citátů mu Velvyslanectví ČR v Kodani a nakladatelství Silkefyret vzdávají společně hold.

Událost se konala ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Kodani. Slavnostního večera se zúčastnili i velvyslanec ČR v Dánsku Radek Pech a konzulka Kateřina Guryčová Láníčková.