česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů v Sorgenfri Kirke

Sorgenfri Kirke uspořádal pod záštitou Velvyslanectví České republiky v Dánsku koncert Pěveckého sdružení moravských učitelů.

Ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Kodani, které poskytlo záštitu, se konalo v kostele Sorgenfri nedaleko Kodaně koncertní vystoupení Pěveckého sdružení moravských učitelů (PSMU). Koncert byl pořádán v rámci projektu České sny 2007.

Jde o druhý ročník mezinárodního kulturního projektu věnovaného evropské hudební spolupráci, probíhá od května do konce letošního roku. Je zaměřen na podporu partnerství evropských měst a regionů, iniciuje spolupráci českých a zahraničních umělců. Ve zmíněném období se uskutečňuje na 120 koncertů v 18 evropských státech, všechny se konají mimo metropole hostitelských zemí. Hudební dramaturgie se zaměřuje zejména na klasickou hudbu. Významným partnerem a spolutvůrcem je Jihomoravský kraj, hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas. Vystoupení v Dánsku předcházely koncerty ve Švédsku.

Ve svém programu uvedl PSMU písně z českého a světového repertoáru, skladby B. Smetany , L. Janáčka, E. Suchoně, B. Pokorného, J.B. Förstera, K. Haranta, G. Da Palestriny, J.G. Handela, Q. Pipola, C. Orffa aj.

Pěvecké sdružení moravských učitelů
Pěvecké sdružení moravských učitelů

PSMU byl založený v roce 1903 pedagogem a sbormistrem Ferdinadem Vachem v Kroměříži. Již od roku 1905 vystupoval v zahraničí a získal si mnoho příznivců doma i na zájezdech. Interpretoval s úspěchem české i cizí autory, specializoval se na L.Janáčka, který osobně slyšel zpíval sbor v roce 1904 a od té doby se osobně zúčastňoval zkoušek při nácviku jeho skladeb. Mezi dalšími významnými sbormistry jsou jména Jan Šoupal, Antonín Tučapský, Oldřich Halma a poslední z nich, který stojí dosud v čele sboru je Lubomír Mátl. L. Mátl vedl dříve Brněnský akademický sbor, Slovenský filharmonický sbor, Český rozhlasový smíšený sbor a Pražský filharmonický sbor. Pod jeho vedením získal PSMU mnoho ocenění, zejména prestižní cenu Classic´96 za interpretaci děl Leoše Janáčka.

Vystoupení v kostele Sorgenfri bylo velmi příznivě přijato, publikum si vyžádalo přídavek. Následovala číše vína, kterou uspořádal ZÚ a sponzor akce Telekommukation Kubic - Lau Lindberg. Návštěvníci měli možnost hovořit se členy PSMU a sbormistrem Lubomírem Mátlem, děkovali jim za hluboký zážitek z hudebního večera.

Projev Velvyslance Ivana Jančárka
Projev Velvyslance Ivana Jančárka

Koncertního vystoupení se zúčastnili krajané, místní zájemci z Kodaně, Sorgenfri a okolí, členové podobně zaměřeného smíšeného sboru působícího ve Virum, jehož členkou je česká krajanka Hana Haugland, díky jejímuž úsilí se koncert mohl uskutečnit. Přítomni byli rovněž diplomaté a velvyslanci Slovenska, Bulharska, Švýcarska, Polska, Irska, Litvy, Izraele, Srbska, Ghany aj.


Program:

Bedřich Smetana Modlitba
Tomas Luis da Vittoria Duo seraphim
Kryštof Harant Sanctus
Jacob Gallus-Handl Resonet in laudibus
Haec dies
Giovanni da Palestrina Improperia
Carl Orff Sunt lacrimae retum
J.B.Förster Oráč
Velké šíré
Svatý Václave
Leoš Janáček Ach vojna
Dež viš
Klekánica
Eugen Suchoň Ráno v horách
Quido Pipolo Canto dela vita
Oldřich Halma Od Záhora
Bohumír Pokorný Teče voda, teče
Leoš Janáček Miluješ-li mňa