česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přehlídka filmů Jana Svěráka v Kodani

Během měsíce října se konala v Dánském filmovém institutu retrospektivní přehlídka filmů režiséra Jana Svěráka, uspořádaná ve spolupráci s Phoenix Film Investments ApS a Velvyslanectvím České republiky v Dánsku.

Během měsíce října se konala v Dánském filmovém institutu retrospektivní přehlídka filmů režiséra Jana Svěráka, uspořádaná ve spolupráci s Phoenix Film Investments ApS a Velvyslanectvím České republiky v Dánsku. Dva ze svých filmů Vratné láhve a Kolja uvedl Jan Svěrák osobně dne 26. října. Hovořil o okolnostech vzniku filmů i širších souvislostech, zejména odpovídal na řadu dotazů po promítnutí Vratných lahví.

Velvyslanectví ČR v Kodani přítomné diváky v úvodu pozvalo na číši vína a českého piva. Projekce se zúčastnili velvyslanec Ivan Jančárek a diplomaté českého velvyslanectví, čeští krajané a místní zájemci. Filmy J. Svěráka měly velmi příznivý ohlas.

Jan Svěrák
Režisér Jan Svěrák

Dne 25. října se na Velvyslanectví ČR v Kodani uskutečnil koktajl pro hosty ze světa dánského filmového průmyslu, kteří měli možnost setkat se s úspěšným českým režisérem a držitelem Oscara J. Svěrákem. Byli to filmoví režiséři, scénáristé, producenti, filmoví kritici a novináři, ředitel a profesoři Dánské filmové školy, zástupci distribučních společností.

Z českých krajanů byli pozváni zástupci Dánsko-českého klubu, zástupce Czech Trade a osobnosti působící v oblasti kultury, školství a společenských věd.

V sobotu 27. října se konal v sídle Dánské filmové školy workshop s Janem Svěrákem a zájemci o filmovou tvorbu a otázky financování filmů a distribuce.

Vedle zmíněných filmů Vratné lahve a Kolja uvedl Filmový institut také snímky Tmavomodrý svět, Obecná škola a Ropáci. Každý film byl vždy promítnut dvakrát.