česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České dny v Grónsku

Ve dnech 3.-11. září 2008 se v grónském hlavním městě Nuuku uskutečnila ekonomická, turistická a kulturní prezentace České republiky s názvem České dny v Grónsku.

Grónsko Katuaq
Kulturní a konferenční centrum Katuaq v grónském hlavním městě Nuuk

Akci připravilo Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s agenturami CzechTrade a CzechTourism a Ministerstvem kultury ČR. Jednalo se o první samostatnou prezentaci České republiky v Grónsku, jejímž cílem bylo zmapování a vzájemné poznání obou stran, zvýšení povědomí o ČR a všeobecný rozvoj bilaterálních kontaktů v oblasti obchodu, turistiky a kultury, potvrzení zájmu českých firem o spolupráci s grónskými partnery a zintenzivnění výměny politických představitelů a odborníků.

Grónsko auditorium
Posluchači

České dny v Grónsku byly oficiálně zahájeny přednáškou velvyslance Z. Lyčky o ČR v kulturním a konferenčním centru Katuaq grónského hlavního města Nuuku. Power-pointová prezentace v dánštině obsahovala politicko-ekonomicko-kulturní přehled, velvyslanec představil historii a současnost ČR, významné osobnosti v českých dějinách, politice, vědě a různých oborech umění. Prezentoval ČR jako významnou turistickou destinaci, mj. také díky zařazení dvanácti významných českých památek na seznam UNESCO, a jako slibného ekonomického partnera. Prezentace se zúčastnila ministryně financí a zahraničních věcí grónské samosprávy Aleqa Hammondová a vedoucí protokolu MZV Jakob Rohmann Hard.

Seminar
Velvyslanec Zdeněk Lyčka

Ve foyer Katuaqu poté jeho ředitelka Julia Parsová dánsky, grónsky a anglicky poděkovala za možnost nahlédnout do vzdálené evropské země a spolu s velvyslancem a ministryní zahraničí oficiálně zahájila dvě výstavy: České památky UNESCO a ilustrace Martina Velíška k českému vydání Grónských mýtů a pověstí Knuda Rasmussena.

Výstavu České památky UNESCO tvoří dvanáct panelů s fotografiemi jednotlivých památek. Doplňuje ji úvodní panel s informativním textem o těchto unikátních místech zapsaných na Seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Jde o putovní výstavu připravenou Odborem pro krajany, kulturu a prezentaci MZV ČR. Výstava prošla mnoha zeměmi světa a viděly ji tisíce návštěvníků. Její uvedení v Nuuku doplňovala bohatá nabídka propagačních materiálů poskytnutých agenturou CzechTourism a několik DVD o České republice, které nepřetržitě běžely na televizní obrazovce.
 

Grónsko ministryně zahr

Ministryně financí a zahraničních věcí Grónské samosprávy Aleqa Hammondová

 

Grónsko ředitelka Katuaqu

Ředitelka Katuaqu Julia Parsová

 

Unesco

Velvyslanec Zdeněk Lyčka

 

Výstava ilustrací Martina Velíška (zde) k českému vydání Grónských mýtů a pověstí v překladu Violy a Zdeňka Lyčkových byla před několika lety v mnohem menším rozsahu představena v grónských domech v Kodani a Aalborgu. Knihu vydalo nakladatelství ARGO v letech 1998 a 2007 (2. vydání). Jde o výběr ze dvou rozsáhlých trilogií mýtů a pověstí grónských Inuitů, které ve 20. letech 20. století sesbíral dánský polární badatel Knud Rasmussen. M. Velíšek je známý výtvarník, ilustrátor a autor filmové animace, který doprovodil český překlad výstižnými kresbami. ZÚ nyní jedná o možném přesunutí Velíškových kreseb do grónských kulturních center v Ilulissatu a Sisimiutu.

Grónsko Velíšek
Výstava ilustrací Martina Velíška v Katuaqu

Po slavnostním úvodu následovala recepce s grónskými specialitami a českým pivem. Grónská strana částečně sponzorovala přepravu exponátů a propagačních materiálů. Připravila a rozeslala rovněž pozvánky a plakáty.

Součástí Českých dnů v kulturním a kongresovém centru Katuaq bylo uvedení čtyř celovečerních českých filmů. Na úvod se promítal film Václav (2007) režiséra Jiřího Vejdělka. Projekce v malém sálu centra se zúčastnil velvyslanec Z. Lyčka, který obecně pohovořil o současné české kinematografii a blíže představil filmy uváděné na této přehlídce. Snímky Václav, Indián a sestřička (2006) režiséra Dana Wlodarczyka a Štěstí (2005) režiséra Bohdana Slámy zhlédlo vždy 40-50 diváků. Na oscarového Kolju (1996) režiséra Jana Svěráka přišlo více než 80 diváků, což je v podmínkách malého Nuuku velmi dobrá návštěvnost. Místní publikum, jemuž je nabízena téměř výlučně americká produkce, se tak mělo možnost seznámit s kvalitní evropskou filmovou tvorbou.

Na realizaci filmové přehlídky se podílelo Ministerstvo kultury ČR - Odbor médií a audiovize, který uhradil licenční poplatky za promítání snímků z DVD. Poskytl rovněž fotografie, plakáty, brožury a další materiály o české kinematografii.

Další jednání a společenské akce

Velvyslanec navštívil Grónskou univerzitu Ilisimatusarfik a jednal s jejím rektorem Aage Rydstrømem-Poulsenem. Od svého vzniku v roce 1984 sídlila univerzita v historické budově misijní stanice Herrnhut (Moravských bratří). Od letošního ledna působí v moderním komplexu, jehož součástí je také vědecké výzkumné pracoviště Grónský institut přírody.

Univerzita, v jejímž čele stojí rektor a akademická rada, má asi 400 převážně grónských studentů a 60 vyučujících, z toho 14 stálých. Výuka probíhá v dánštině a grónštině. Hlavními studijními obory jsou management a ekonomika, sociální vědy, historie, geologie, média, teologie, jazyky a literatura. Bakalářské studium je možné ve všech oborech, magisterské ve všech kromě teologie. Univerzita umožňuje dosáhnout doktorského stupně. Prioritou je studium a výzkum arktické a grónské kultury, jazyka a společnosti, ale také zavedení studií technického charakteru v budoucnu, zejména z oblasti geologie. Moderní univerzitní knihovna dosud obsahuje pouze 18.000 svazků a 125 periodik.

Grónsko knihovna
Velvyslanec Zdeněk Lyčka, konzulka Jaroslava Babanová a rektor Grónské univerzity Ilisimatusarfik Aage Rydstrøme-Poulsen v univerzitní knihovně

Velvyslanec nabídl prozkoumání možnosti kontaktů s Hornicko-geologickou fakultou Technické univerzity Ostrava.

Velvyslanec během svého pobytu v Nuuku jednal se státním tajemníkem Úřadu premiéra Kajem Kleistem a náměstkem ministryně zahraničí Inuuteqem Holmem Olsenem, zejména o připravovaném referendu k dalšímu prohloubení grónské samosprávy (přechod od "Home Rule" k "Self Rule"), které se uskuteční v Grónsku 25. listopadu. Grónskou stranu zajímaly priority českého předsednictví v EU a možnosti vzájemné spolupráce.

Grónsko státní tajemník Kaj Kleist
Státní tajemník Úřadu premiéra Kaj Kleist, konzulka Jaroslava Babanová, velvyslanec Zdeněk Lyčka

V doprovodu šéfa protokolu grónského MZV velvyslanec navštívil radnici v Nuuku a budovu grónského parlamentu, který se připravuje na nadcházející podzimní zasedání svých 31 poslanců.

Ministryně financí a zahraničních věcí Aleqa Hammondová uspořádala pro členy české delegace pracovní oběd a večeři. Jednalo se o dalším vývoji na grónské politické scéně, referendu o samosprávě (s výhledem na úplnou samostatnost Grónska v blíže nespecifikované budoucnosti), CZ PRES, ekonomické a kulturní spolupráci (spojovacím článkem mezi českou a grónskou kulturou se ukázal být výše zmíněný Knud Rasmussen) a případné obdobně zaměřené grónské prezentační akci v ČR během CZ PRES.

Ministryne
Ministryně Hammondová a velvyslanec Lyčka

Večeři uspořádala rovněž ředitelka kulturního centra Katuaq Julia Pars společně s předsedou správní rady Michaelem Skourupem. Velvyslanec se sešel také s pracovníky resortu kultury a školství a ředitelem Grónského nakladatelství (Atuakkiorfik).

Součástí Českých dnů byla samostatná dvoudenní ekonomická prezentace ČR a intenzivní obchodní jednání s představiteli grónské samosprávy a vybraných místních firem.

Kulaty stul
Při obchodních jednáních

Ohlas Českých dnů v grónských médiích

Velvyslanec Z. Lyčka poskytl rozsáhlý rozhovor rozhlasové stanici Grønlands Radio a grónskému televiznímu kanálu. Téhož dne večer byly rozhovory odvysílány v hlavních rozhlasových zprávách a v hlavním televizním zpravodajskému bulletinu - s ukázkami obou výstav, památek UNESCO i ilustrací Martina Velíška. Velvyslanec hovořil o významu Českých dnů jako prvního kroku k navázání ekonomických a kulturně-společenských kontaktů s Grónskem.

Zprávu o Českých dnech v dánštině a grónštině uveřejnil rovněž list Grønlandsposten.

České dny v Grónsku potvrdily zájem ČR o tuto politicky i ekonomicky významnou zemi a vytvořily předpoklady pro budoucí obchodní a kulturní spolupráci. Ekonomicko-kulturní prezentace České republiky v Grónsku byla historicky první samostatnou akcí České republiky v této odlehlé části Dánské říše. Grónsko je největším ostrovem na světě a má předpoklady stát se rovněž ostrovem nejbohatším (pokud dojde k těžbě ropy v pobřežních oblastech). V tomto ohledu byly uskutečněné České dny v Grónsku významným potvrzením zájmu o budoucí spolupráci.

přílohy

Velisek_vystava_2 677 KB PDF (Acrobat dokument) 26.7.2011