česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání dokumentu "Moc bezmocných"

K připomenutí událostí 17. listopadu 1989 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kodani dvě promítání dokumentárního filmu Moc bezmocných (2009) režiséra Coryho Taylora.

V úterý 16. listopadu 2010, v předvečer svátku, byl výše uvedený film promítnut v prostorách  velvyslanecké rezidence. Promítání se zúčastnilo na 40 pozvaných hostů, mezi nimiž byli zástupci dánských kulturních institucí, zástupci diplomatického sboru, bohemisté a krajané všech věkových kategorií. Velvyslanec Zdeněk Lyčka úvodem připomněl historické události a souvislosti. Připomněl také naší akci k 20. výročí událostí v loňském roce, kdy byla vzpomínka na pád komunismu ve střední Evropě provázána s úsilím barmských demokratických sil o změny v jejich zemi (je potěšitelné, že dnes je barmská opoziční představitelka Aun Schan Su Ťij po 15 letech domácího vězení propuštěna na svobodu). Po zhlédnutí filmu pokračovali přítomní v rozhovorech u malého občerstvení.

moc bezmocnych
Velvyslanec Zdeněk Lyčka připomněl historické události a souvislosti Sametové revoluce

Ve středu 17. listopadu 2010 uspořádalo Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s Centrem pro studium studené války Jihodánské univerzity v Odense a Muzeem studené války Langelandsfort obdobnou akci v přednáškovém sále Jihodánské univerzity. Na 20 studentů, učitelů a dalších zájemců vyslechlo úvodní slovo docenta historie Thomase Wegenera Friise o událostech ve východní a střední Evropě kolem roku 1989 se zaměřením na pád komunismu. Odborná asistentka Kristine Mitgaardová přednesla příspěvek o vzniku pojmu lidská práva a o významu lidských práv pro jedince a společnost v období studené války. Přítomní poté vyslechli přednášku pracovníka Muzea studené války Peera Henrika Hansena o vlivu československých událostí v letech 1948, 1968 a 1989 na Dánsko. Film Moc bezmocných byl promítnut na samotný závěr.