česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Matchmakingová jednání energetických firem v Dánsku

Dne 18. května proběhla v prostorách Velvyslanectví ČR v Kodani v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie prezentace firem českého energetického průmyslu. Akce pokračovala následující den, tj. 19. května, v západním Jutsku ve městě Ringkøbing, kde zastupitelský úřad zorganizoval další jednání umožňující proniknout českým firmám do dánské energetiky.

Velvyslanectví České republiky v Kodani v úzké spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade Scandinavia zorganizovalo ve dnech 18. - 19. května dvoudenní prezentaci českých firem podnikajících v oblasti energetického průmyslu. Akce byla realizována v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie a financována z prostředků Ministerstva zahraničních věcí.

Hlavním cílem projektu bylo představit české firmy v oblasti energetiky na dánském trhu a zajistit jim osobní setkání s představiteli nákupních sekcí dvou nejvýznamnějších společností na místním trhu, konkrétně energetického konglomerátu DONG ENERGY A/S (obdoba ČEZ) a společnosti VESTAS A/S (největšího výrobce větrných elektráren na světě).

Projekt byl realizován formou dvou matchmakingových setkání, v rámci kterých se v Dánsku představilo celkem 12 podnikatelů reprezentující české firmy Baest Machines and Structures a.s., Hydraulic Systems s.r.o., Jihostroj a.s., Kabelovna Kabex a.s., Slévárna Kuřim a.s., Strojírny a stavby Třinec a.s., Teneo 3000 s.r.o. a Wikow MGI a.s.

První den, tj. 18. května proběhla jednání energetického panelu se společností DONG ENERGY A/S v reprezentačních prostorách zastupitelského úřadu, kde v úvodu setkání velvyslanec Jiří Brodský zdůraznil, že „Česká republika je tradičním dodavatelem technologií pro energetický sektor a v Dánsku je již provozována celá řada elektrárenských a teplárenských celků a jednotek vyrobených v našich firmách“. Vlastní vzájemné prezentace české i dánské strany se těšily oboustrannému zájmu přítomných, o čemž svědčila i intenzivní diskuze v průběhu neformálního pracovního oběda. Poté následovala prohlídka unikátní dánské elektrárny Avedøre o výkonu 800 MW, která se nachází na jižním okraji dánského hlavního města. Delegace podnikatelů se poté přesunula 400 km do západního Jutska, do města Ringkøbing, kde se nachází ústředí světoznámé dánské firmy VESTAS A/S. Tam také druhý den akce, tj. 19. května proběhla celodenní jednání, při kterých došlo nejen k prezentaci výrobních kapacit a možností jednotlivých českých firem, ale rovněž k velmi detailnímu popisu kvalifikace a způsobu výběru dodavatelů pro dlouhodobou obchodní spolupráci.   

Dle vyjádření účastníků se cíl projektu podařilo zcela naplnit a české firmy získaly unikátní příležitost setkání, v rámci kterého projednaly možnosti budoucí spolupráce v oblasti exportu. Vysoce byla oceněna role velvyslanectví, které bylo hlavním organizátorem celého projektu a bez kterého by nebylo možné akci vůbec uskutečnit, neboť tuto proaktivní formu ze strany potencionálních dodavatelů, či subdodavatelů dánské firmy zásadně odmítají. Projekt byl tedy mimořádnou příležitostí, v rámci kterého se pracovníkům velvyslanectví podařilo překonat tradiční severský odstup od podobných marketingových invazí zahraničních společností.

Miroslav Čančík, zástupce velvyslance, Velvyslanectví České republiky v Kodani