česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pro-obchodní návštěva Faerských ostrovů

Velvyslanec České republiky v Dánském království Jiří Brodský navštívil ve dnech 10. - 13. května 2016 pracovně Faerské ostrovy.

První den návštěvy velvyslanec jednal s ministrem zahraničí a obchodu Poulem Michelsenem o možnostech rozvoje obchodních vztahů, zejména o připravovaných veřejných zakázkách relevantních pro české firmy v oblasti rozvoje dopravní infrastruktury. Ministr se zajímal o postoj české vlády k problematice migrace a ke členství v eurozóně, a také o vztahy České republiky s Ruskou federací.

Velvyslanec Brodský s ministrem zahraničí a obchodu Poulem Michelsenem

Velvyslanec Brodský s ministrem zahraničí a obchodu Poulem Michelsenem

Druhý den návštěvy byl velvyslanec přijat premiérem Akselem Johannesenem, se kterým hovořil o možnostech prohloubení obchodní výměny, o faerské ekonomice, o připravované reformě rybářské politiky a zvažované reformě faerské ústavy. Poté velvyslanec na Univerzitě v Tórshavnu zahájil výstavu fotografií, která byla součástí aktivit velvyslanectví pořádaných u příležitosti letošního 80. výročí narození Václava Havla. Během pracovního oběda hovořil s rektorem Sigurdem Jákupsstovem o internacionalizaci univerzity, zejména o chystaném otevření magisterského studijního programu, který bude vyučován v anglickém jazyce. V odpoledních hodinách vystoupil na univerzitě s přednáškou o současné zahraniční politice České republiky, Visegrádské spolupráci a postoji české vlády k problematice masové migrace. Během diskuse se studenti a profesoři zajímali také o aktuální vývoj české ekonomiky, o téma rozdělení Československa, vztahy se Spolkovou republikou Německo a s Ruskou federací.

Výstava k letošnímu 80. výročí narození Václava Havla uvedená v Tórshavnu

Výstava k letošnímu 80. výročí narození Václava Havla uvedená v Tórshavnu

Přednáška velvyslance Brodského na Univerzitě v Tórshavnu

Přednáška velvyslance Brodského na Univerzitě v Tórshavnu

Třetí den návštěvy byl věnován ekonomické diplomacii, konkrétně jednání s generálním ředitelem Agentury pro veřejné zakázky Ewaldem Kjølbro o detailech tendrů na výstavbu silničních tunelů a veřejných budov (tendry jsou vyhlašovány prostřednictvím webových stránek www.landsverk.fo). Velvyslanec jednal se zástupci House of Industry, s generálním ředitelem Public Sea Tunnel Company Teiturem Samuelsenem a s představiteli místních stavebních firem. Navštívil také Národní galerii v Tórshavnu a setkal se s Vysokým komisařem Danem Knudsenem, zastupujícím na Faerských ostrovech dánskou vládu.