česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozhovor s velvyslancem Jiřím Brodským pro magazín Nye Veje

Přinášíme rozhovor s Velvyslancem ČR v Dánsku Jiřím Brodským pro časopis Nye Veje při příležitosti testování nové Škody Superb Combi.

 

Velvyslancovi dánští favorité

Škoda je pýchou České republiky a nový Superb Combi je jen dalším důvodem k hrdosti. Český velvyslanec v Dánsku testoval nový model kombi od Škody a doporučil také některá ze svých oblíbených míst v Kodani a okolí.

Když projíždíte touto starou vilovou čtvrtí, vidíte na každém rohu vlajky. Například thajskou, izraelskou či italskou. Ale na Ryvangs Allé 14-16, na pomezí čtvrtí Østerbro a Hellerup, uvidíte vlajku, kterou možná okamžitě nepoznáte. Červeno-bílá vlajka s modrým klínem, vlajka České republiky, která spolu s modrou vlajkou Evropské unie vlaje před českým velvyslanectvím v Kodani.

S českým velvyslancem v Dánsku jsme se domluvili, aby otestoval novou Škodu Superb Combi a vybral také některá svá oblíbená místa v Kodani. Jiří Brodský otevírá staré těžké dveře od rezidence a vítá nás. Je to zdvořilý a výmluvný člověk s bezchybnou angličtinou a s dánštinou na dobré cestě. Je zřejmé, že při reprezentaci své země je zvyklý setkávat se a hovořit s mnoha lidmi. Jeho pozornost ale okamžitě přitáhne velké bílé kombi, které je zaparkované před rezidencí.

Říká se, že všechny vozy kombi vypadají podobně, ale tento je jiný. Vyčnívá. Ostré linie designu ho činí elegantním a prostornost zase praktickým. Jak Češi, tak Dánové rádi tráví svůj čas venku s rodinou. „Toto je vůz pro rodiny, které tráví svůj volný čas aktivně,“ říká Jiří Brodský a spouští elektrické otevírání zavazadlového prostoru, který pojme celých 660 litrů nákladu. „Prostor je to opravdu obrovský – a plný chytrých řešení pro přepravu věcí,“ říká Jiří Brodský a stahuje jeden hák na zavazadlo dolů. „Dovedu si představit, že sklopí-li se zadní sedadla, člověk mé výšky se zde může pohodlně natáhnout“, dodává.

Zadní sedadlo je pro Jiřího Brodského pojízdnou kanceláří, když se svým řidičem jezdí na oficiální schůzky. Toto místo v novém Superbu Combi prošlo testováním – zejména díky extrémně velkému prostoru pro nohy. Foto: Nye Veje

Zadní sedadlo je pro Jiřího Brodského pojízdnou kanceláří, když se svým řidičem jezdí na oficiální schůzky. Toto místo v novém Superbu Combi prošlo testováním – zejména díky extrémně velkému prostoru pro nohy. Foto: Nye Veje

 

Prostor pro nohy pro velvyslance

Téměř dva metry krychlové prostoru při sklopených zadních sedadlech ale velvyslanec testovat nebude. Místo toho si sedne za volant. Předtím, než si udělá pohodlí v sedadle řidiče, vyzkouší si zadní sedadla. Místo na zadním sedadle je jeho kanceláří na kolech, kde pracuje, zatímco jej řidič veze na schůzky a další akce. „Je zde spousta prostoru pro nohy, jako by nový Superb byl širší než jeho předchůdce,“ říká Jiří Brodský.

Na ještě lepším místě na sedadle řidiče nastavuje velvyslanec automatickou převodovku DSG na „D“ a rozjíždí se po kodaňských silnicích. „Místo řidiče je velmi uživatelsky příjemné. Člověk nepotřebuje dlouhý úvod, jen se posadí a jede. A jízda je uklidňující, v neposlední řadě díky nízké hladině hluku. Motor není téměř vůbec slyšet,“ říká Jiří Brodský.

Velké kombi klouže dopravou, zatímco velvyslanec vypráví a očima sleduje ostatní účastníky silničního provozu. „Když se díváte do zpětného zrcátka, vypadá to, jako by se to, co je za vámi, nacházelo v jiném časovém pásmu. A přestože Superb Combi je velké auto, výhled je dobrý ze všech úhlů.“

 

Kvalita a preciznost

Velvyslanec vysvětluje, co Škoda znamená pro Českou republiku. „Škoda je nejslavnější a nejúspěšnější firmou a jedním z největších vývozců a zaměstnavatelů v České republice,  Škodovky jsou mezi Čechy velmi populární a symbolizují to, co Českou republiku proslavilo ve světě: vysoce kvalifikované technické dovednosti, kvalitní výroba a preciznost.

Dojmy z kabiny nové Škody Superb Combi, která je velmi příjemným místem v tento chladný podzimní den, označuje slovy „kvalita“ a „preciznost“. „Je zde vidět neuvěřitelný smysl pro detail. Vezměte si například světelnou signalizaci, která byla zapnutá po dlouhou dobu v průběhu focení. Po určité době se zvuk změní, takže nezní pro řidiče tak monotónně,“ říká Jiří Brodský a dodává: „Výbava je impozantní.“

Velvyslanec testuje model vozu, který má nadstandartní vybavení, jako je např. navigace, panoramatická posuvná střecha a elektrické otevírání dveří zavazadlového prostoru. Již v základní výbavě je zahrnut informační systém Bolero s dotykovou obrazovkou, DAB rádio a SmartLink, tempomat s omezovačem rychlosti a monitor únavy.

 

Zrychluje jako sportovní vůz

Nehrozí ale nebezpečí, že byste v tomto modelu Superb Combi usnuli. Pod kapotou je 2.0 TSI benzínový turbomotor o výkonu 280 koní. Po cestě zpět na velvyslanectví sešlápne Jiří Brodský pedál až na podlahu. Při sešlápnutí plynu zrychluje vozidlo téměř jako sportovní vůz, takže stromořadí podél silnice je zcela rozmazané. Jiří Brodský řídí dobře –  i jako diplomat může v Dánsku dostat pokutu za rychlou jízdu. „Podvozek je výjimečný. Zvládá všechny druhy výmolů. Vozidlo se chová asertivně, jak při rovné jízdě, tak při zatáčení.“

A jsme zpátky na velvyslanectví, testovací jízda je u konce. Velvyslanec musí pokračovat v denním programu zastoupení České republiky v Dánsku. Nový Superb Combi prošel testem.  Jiří Brodský na závěr charakterizuje Škodu jako značku: „Myslím, že Škoda se stala synonymem pro nejnovější technologie v automobilovém průmyslu – jsou to bezpečné a spolehlivé automobily a navíc dobře vypadají.“

 

Velvyslanectví ČR

Velvyslanectví ČR se nachází v kodaňské čtvrti Østerbro. Budova, která je dnes rezidencí velvyslance a nachází se v ní také reprezentační prostory, byla dostavěna v roce 1925. Vila byla navržena jako letní rezidence pro majitele rejdařství M. N. Nielsena a jeho rodinu dánským architektem A. Ludvigsenem, který navrhl také skanzen Frilandsmuseet.

Spojení původního majitele s mořem je patrné na výzdobě budovy jak zevnitř, tak zvenku. Povšimněte si například tympanonu nad hlavním vchodem, který zdobí freska s vikingským motivem.

 

Co dělá velvyslanec?

„Reprezentuji Českou republiku v Dánsku a pracuji na tom, aby spolu obě země úžeji spolupracovaly v oblasti zahraniční politiky, obchodu, vědy, vzdělání a kultury. To vyžaduje dennodenní kontakt s dánskými partnery. Nejvíce se zaměřuji na ekonomickou diplomacii, tzn. projekty, které mohou navýšit český export do Dánska a přilákat další dánské investory do České republiky. Naše ekonomické klima je dobré – roční míra růstu hrubého domácího produktu je 4,5 %.“

 

Tuborg Havn

„Tuborg Havn je nejbližším místem na pobřeží při cestě z českého velvyslanectví. Většinu Čechů přitahuje moře a přístavy, protože Česká republika je vnitrozemský stát, a moře tedy nemá. V Tuborg Havn se nachází překrásná moderní architektura. Rád se zde procházím podél pobřeží a čas od času se v místní restauraci Address zastavím na pracovní oběd.“

Tuborg Havn; Foto: Nye Veje

Tuborg Havn; Foto: Nye Veje

Přístav Tuborg Havn byl dostaven v roce 1873 a jak název napovídá, fungoval původně jako obchodní přístav pro pivovar Tuborg. Od té doby byl také využíván pro trajektovou přepravu. Dnes je Tuborg Havn populárním místem pro bydlení a sídla kanceláří a nachází se zde také marina.

 

Metropolis

„Metropolis jsem vybral pro fotografování nové Škody Superb Combi proto, že tato budova byla navržena českým architektem Janem Kaplickým a jeho týmem.“

Metropolis leží na poloostrově Sluseholmen v kodaňské čtvrti Sydhavn a je ze tří stran obklopen vodou. Stavba byla dokončena v roce 2008, má 11 poschodí a její povrch je vytvořen z modrého vláknobetonu a skla. Celkem 82 dvou až pětipokojových bytů má výměru od 89 do 237 m2. V době psaní tohoto článku byl zde na prodej jeden z největších bytů za cenu 14,5 mil. DKK (52,5 mil. CZK).

Metropolis; Foto: Nye Veje

Metropolis; Foto: Nye Veje

 

Dragør

„Rád ukazuji Dragør svým hostům, pokud je na to čas po příletu nebo před odletem z letiště v Kodani. Líbí se mi kouzlo a historie města, žluté rybářské domky, úzké uličky a přístav a samozřejmě také výhled na most přes Øresund.“

Dragør, Foto: Nye Veje

Dragør, Foto: Nye Veje

Dragør se nachází na ostrově Amager, asi 12 km od centra Kodaně. Jeho historie sahá až do 14. století, kdy bylo osídlení Dragør místem pro obchod se sledi. Později se z Dragøru stalo rybářské a námořní město. Název pochází ze slov „drage“ (táhnout) a „ør“ (písečné pobřeží). Dnes je Dragør populárním místem k bydlení pro lidi pracující v Kodani.

 

Základ daně od 294 tis. DKK

Cena nové Škody Superb Combi začíná na 329 tis. DKK. Ale podnikatelé jsou si vědomi existence základu daně, který u tohoto vozu začíná na 294 tis. DKK. O firemní automobil se jedná, pokud má zaměstnanec možnost jezdit soukromě vozidlem, které dává k dispozici a platí zaměstnavatel. Vozidlo je zdaněno tak, že se základ daně připočte k hrubé mzdě. Navýšení tak vyváží prospěch, který vyplývá z možnosti mít vozidlo k dispozici. Daň se tedy platí ze základu daně vozu.

přílohy

Původní verze rozhovoru v dánském jazyce 710 KB PDF (Acrobat dokument) 29.12.2015