česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká firma Sipral úspěšně finalizuje projekt modulové fasády spalovny v Dánsku

Na unikátním projektu městské spalovny odpadů v Kodani vstoupila česká firma SIPRAL, a.s. do finální fáze realizace. Jedná se o jeden z technicky nejnáročnějších investičních projektů v Dánsku, ve kterém uspěla Česká republika díky mimořádnému řešení atypické konstrukce a modulové fasády spalovny.

Realizace lehkého obvodového pláště spalovny Amager Bakke

Realizace lehkého obvodového pláště spalovny Amager Bakke

Česká společnost SIPRAL a.s., přední český dodavatel komplexních řešení prosklených fasádních systémů, se podílí na jednom z nejvýznamnějších investičních projektů v Kodani, a to na komplexním opláštění budovy pro projekt nové spalovny odpadů Amager Bakke.

Projekt, jenž je architektonickým unikátem, zajišťuje společnost ARC (Amager Resource Center), stavbu navrhla architektonická kancelář BIG Architects, která ve výběrovém řízení zvítězila z celkem 36 předložených návrhů.

Pro zakázku Amager Bakke dodává společnost SIPRAL komplexní vnější opláštění budovy a speciální prosklenou vnitřní příčku oddělující administrativní část od části provozní. Funkční vnější plášť budovy se skládá z modulové fasády administrativní části, kde jsou zvýšené nároky na tepelnou izolaci a akustiku, dále z modulové fasády provozní části a z vodotěsného fasádního pláště tzv. tipping hall. Celý povrch budovy, tedy výše zmíněné typy fasád a betonové konstrukce hlavní stavby, je krytý druhou, estetickou vrstvou kazet vyrobených z přírodního hliníku.

Dne 24. října oznámila společnost SIPRAL, že realizace projektu vstoupila do finální fáze. Dle velvyslance České republiky v Kodani Jiřího Brodského „dává úspěšná participace na projektu Amager Bakke české firmě SIPRAL vynikající předpoklady k účasti na dalších architektonicky mimořádných stavebních projektech v Dánsku“.

Amager Bakke se stane nejmodernější a nejekologičtější spalovnou v celém Dánsku. Po dokončení bude spalovna schopná zpracovat přes 400 000 tun odpadu ročně a bude moci dodávat nízkouhlíkovou elektřinu cca 550 000 obyvatelům a teplo celkem 140 000 domácnostem Kodaně. Cena stavby činí cca 4 miliardy dánských korun (cca 15 miliard českých korun).

Podle návrhu dánských architektů se nejedná pouze o spalovnu. Budova má díky svému tvaru svahu i další různorodá využití.  Veřejnost ji tak bude moci využívat pro sportovní aktivity typu horolezectví či pěší turistiku. V zimním období se pak vnější fasáda budovy promění v zasněžený svah a na své si přijdou i lyžaři. Současně se stavba svou výškou stává jednou z nejvyšších budov v Kodani.

Miroslav Čančík, zástupce velvyslance, Velvyslanectví České republiky v Kodani