česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy současného českého umění

V pondělí 20. června proběhla v prostorách hlavní knihovny ve Frederiksbergu vernisáž výstavy současného českého výtvarného umění s názvem „Dotýkejte se, prosím“. Výstava byla uvedena u příležitosti ukončení předsednictví České republiky ve Visegrádské skupině a trvala až do 8. července. Slavnostní večer zahájil velvyslanec ČR v Dánsku Jiří Brodský, který ve svém krátkém projevu shrnul aktivity Velvyslanectví ČR v Kodani a především úspěšnou spolupráci s visegrádskými partnery v průběhu českého předsednictví ve V4.

Velvyslanec Brodský s ředitelkou knihovny ve Frederiksbergu Tinou Pihl

Velvyslanec Brodský s ředitelkou knihovny ve Frederiksbergu Tinou Pihl

První výstava Hapestetika vznikla v České republice z iniciativy speciální pedagožky Terezie Hradilkové, která pracovala v Unii nevidomých, a skupiny mladých českých výtvarníků v roce 1990. Prvotní ideou bylo nabídnout hmatové vnímání kvalitních výtvarných děl jako alternativu k jejich vnímání vizuálnímu. Po několika dalších uskutečněných výstavách se ukázalo, že o tento typ výstavy mají zájem nejen nevidomí, ale i zrakově nepostižení a děti. Návštěvníci bez zrakového hendikepu si totiž mohou zavázat oči a vnímat umělecká díla stejným způsobem, jako jejich nevidomí spoluobčané.

Výstava je pro každou její prezentaci sestavována exkluzívně, aby bylo možno představit různé české současné umělce a oslovit co nejširší publikum v dané zemi. Mezi exponáty návštěvníci tentokrát nalezli vedle děl tradičních českých sochařů jako Emila Filly, Otto Gutfreunda či Radoslava Kratiny, i díla současných umělců, např. Jakuba Geltnera či Veroniky Richterové.


Výstava byla organizována Velvyslanectvím ČR v Kodani ve spolupráci se sdružením Hapestetika, Galerií hlavního města Prahy, Hlavní knihovnou města Frederiksberg a krajanským sdružením vKodani.cz.