česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zpráva Evropské komise o ekonomickém vývoji Dánska

26. února 2016 byla v rámci ekonomicko-politického dohledu Evropské komise, tzv. evropského semestru, zveřejněna zpráva o ekonomickém vývoji Dánska. Zpráva vyznívá optimisticky a zdůrazňuje dobré předpoklady k dalšímu růstu dánské ekonomiky. Do budoucna doporučuje posílení investic, strukturální reformy za účelem modernizace stavu ekonomiky a zodpovědnou finanční politiku.

Dosavadní oživení dánské ekonomiky se podle nejnovější zprávy Evropské komise prozatím projevilo pouze mírně. Toto oživění bylo podporováno nízkými úrokovými sazbami a nízkou inflací, zlepšením podmínek na pracovním trhu, zvýšením reálného disponibilního důchodu a úspor domácností. Růst HDP byl během posledních 9 měsíců pozitivní a Evropská komise proto očekává v roce 2016 růst HDP ve výši 1,7 % a v roce 2017 ve výši 1,9 %.

Zpráva vyzdvihuje růst soukromé spotřeby, který podle očekávání bude v příštích letech dosahovat cca 2%. Výše investic v Dánsku je podle Evropské komise nízká, ale do budoucna se očekává její zvýšení. Vzhledem k propadu ve vývozu služeb došlo k celkovému poklesu ve vývozu v roce 2015. V nadcházejících letech se však i v této oblasti očekává pozitivní vývoj. Z hlediska dánské finanční politiky byl zdůrazněn vysoký přebytek běžného účtu platební bilance, který v roce 2015 činil 7,1 % HDP. Evropská komise dále usoudila, že rozhodnutí o pevném navázání dánské koruny vůči euru má stále širokou politickou podporu. Připomněla také apreciační a spekulační tlaky na dánskou korunu začátkem roku 2015, které dánská Národní banka velmi dobře překonala. Zpráva zdůraznila, že se zhoršila bilance příjmů a výdajů státního rozpočtu. Rozpočtový deficit veřejného rozpočtu dosáhl v roce 2015 2 % HDP.

Problematická se zdá momentálně především konkurenceschopnost Dánska vůči zahraničí. V roce 2013 dosáhlo Dánsko zvýšení podílu na exportních trzích ve výši 1,9 % a v roce 2014 byla zaznamenána ztráta ve výši 0,2 %. Ke ztrátě podílů na exportních trzích vedla pravděpodobně změna geografické orientace na EU. Dlouhodobý přebytek platební bilance naznačuje určité výzvy, např. nedostatečnou domácí poptávku a větší investice v zahraničí než v Dánsku. Např. ochotu investovat do vědy a inovace negativně ovlivňuje neefektivní spolupráce mezi univerzitami a obchodními společnostmi. Zpráva také konstatuje, že existují administrativní překážky v investování do sektoru služeb. Naopak úspěch byl zaznamenán ohledně investic do technologií šetrných ke klimatu prostřednictvím Inovačního fondu vytvořeného v roce 2015.

Evropská komise do budoucna doporučuje Dánsku posílení investic, strukturální reformy za účelem modernizace ekonomiky a zodpovědnou finanční politiku. V návaznosti na zprávu zveřejní dánská vláda v dubnu 2016 národní dánský reformní program pro rok 2016.

Zpráva je přístupná v angličtině na stránkách Evropské komise: http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/csr2016/cr2016_denmark_en.pdf

 

Miroslav Čančík, zástupce velvyslance, Velvyslanectví České republiky v Kodani