česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pelle Mose Hansen
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Akce bohemistiky v Odense: Dánští Židé v Terezíně

Na Jihodánské univerzitě v Odense byla za účasti ZÚ Kodaň slavnostně zveřejněna webová stránka danishjewsintheresienstadt.org, která popisuje málo známou zkušenost dánských Židů, deportovaných do ghetta v Terezíně v průběhu německé okupace Dánska v letech 1940 až 1945, resp. po 29.8.1943, kdy Dánsko ukončilo dosavadní spolupráci s německými okupačními úřady.
 

Písemné a ústní výpovědi téměř pěti set deportovaných a přeživších dánských Židů byly čtyřmi studenty univerzity pod vedením profesora současné historie Therkela Stræde/ho zpracovány do podoby tzv. topografických digitálních interaktivních map. Tyto mapy vizualizují důležité vzorce v „topografii paměti“ přeživších a ukazují na mapě Terezína např. místa, kde bydleli, kam chodili pro jídlo nebo kterých se obávali. Návštěvník webové stránky si může najít individuální mapu jednotlivých osob, seřazených podle jmen, nebo celkový pohled na mapu ghetta se součtem ikon symbolizujících určitou skutečnost nebo pocit. Doplňující fotky se spojí s odkazem na místo a popis přeživších a aktuálním obrázkem současného Terezína. Webová stránka bude moci být využita školními skupinami nebo jinými návštěvníky Terezína jako digitální průvodce po dřívějším ghettu a místech, které měly speciální význam pro dánské vězně.

Stránka existuje zatím pouze v dánštině a začíná se pracovat na jejím českém překladu (představuje cca 100 stran textu). Projekt byl konzultován s ředitelem Památníku Terezín Janem Roubínkem, který potvrdil jeho užitečnost a budoucí využití.

Velvyslanec Radek Pech promluvil ve svém příspěvku o historii československých a českých Židů (mj. českých židovských dětech, které našly v letech 1939-43 útočiště v Dánsku), Terezíně a nezbytnosti připomínat si historii, včetně aktuální potřeby respektování lidské důstojnosti a významu solidarity.

Akce bohemistiky v Odense: Dánští Židé v Terezíně

 

Akce bohemistiky v Odense: Dánští Židé v Terezíně