česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: komoraplus.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR předložila nominaci Vladimíra Dlouhého na post generálního tajemníka OECD

V úterý 1. září 2020 Česká republika oficiálně odeslala nominaci svého kandidáta Vladimíra Dlouhého na pozici generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Nový generální tajemník má na pozici nahradit Josého Ángela Gurríau z Mexika, který organizaci vedl ve třech po sobě jdoucích obdobích od roku 2006. Výběrové řízení má být ukončeno v březnu 2021 a jeho vítěz převezme vedení organizace v červnu stejného roku. 

Vladimír Dlouhý je uznávaný ekonom, který sloužil jako český vicepremiér, ministr hospodářství a ministr průmyslu a obchodu. Byl také součástí úzkého týmu, který skrze zásadní sociální a ekonomické reformy přeměnil Českou republiku ze země s centrálně plánovanou ekonomikou na zemi s ekonomikou tržní.

Nyní je Vladimír Dlouhý předsedou Hospodářské komory České republiky a viceprezidentem EUROCHAMBERS, Evropské asociace obchodních a průmyslových komor, která reprezentuje více než 20 milionů firem ve 44 zemích. Během své obsáhlé kariéry také zastupoval spoustu důležitých poradních a kontrolních pozic ve významných mezinárodních společnostech, jako jsou například Goldman Sachs, Rolls-Royce, Telefonica O2 nebo ABB. 

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je mezinárodní organizace se sídlem v Paříži, která sdružuje 37 zemí ze Severní a Jižní Ameriky, Evropy a Asijsko-pacifického regionu. Pracuje na zavedení mezinárodních standardů pro na nalézání řešení sociálních, ekonomických a environmentálních problémů, které jsou založeny na výzkumu a faktech.  Zároveň poskytuje jedinečné fórum pro výměnu zkušeností, sdílení o osvědčených praktik a rad ohledně vedení veřejné politiky a zavádění mezinárodních standardů, stejně jako hodnotný zdroj dat a analýz.