česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Karolína Vašíčková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dánská radnice investovala téměř dva miliony do českého umění

nské město Haslev, které leží v jížní části Dánska, šedesát kilometrů od Kodaně, s dvanácti tisíci obyvateli, slaví 150. výročí zavedení železnice. Tamní radnici nadchl projekt české umělecké skupiny 3dsense a investovala půl milionu dánských korun (v přepočtu téměř dva miliony českých korun) do světelné instalace, která prezentuje významné historické události Haslevu. Instalace bude mít premiéru v centru města na hlavní třídě Jernbanegade v pátek 25. září od 19.00 a bude k vidění až do 1. října.

Česká firma 3dsense získala zakázku na základě projektů realizovaných v předchozích třech letech ve Švédsku pro spřátelenou firmu Light Bureau. Jedná se o design interaktivní podlahy kanceláře společnosti King ve Stockholmu a ikonického prostoru zimní zahrady Grand Hotelu Stockholm.

Pro naše město je zavedení železnice naprosto zásadní, protože díky spojení s Kodaní se Haslev velmi rozrostl. Letos slavíme 150. výročí této události a chtěli jsme to pojmout ve velkém stylu. Dostali jsme tip na české studio 3dsense. Od první chvíle jsme se do nápadu, který vymyslel Jan a Josef, zamilovali. Bude to sto padesát metrů dlouhá instalace se 150 pražci umístěná na hlavní třídě v našem městě a na nich příběhy z našeho města, např. životní osud laureáta Nobelovy ceny,“ říká Tina Møller Jakobsen z kulturního odboru radnice Haslev a dodává, „každý rok investujeme do kulturních aktivit zhruba půl milionu dánských korun. Letos jsme ale museli vše zrušit kvůli koroně a díky tomu jsme měli finance na projekt od 3dsense. Jsem moc zvědavá, jak se bude projekt líbit místním. Je to naprosto unikátní akce, nikdy předtím jsme totiž při oslavách neměli něco takhle monumentálního, navíc od zahraničních umělců. Bude to kombinace světla, hudby a příběhů. Místní ještě nikdy nic takového neviděli a doufáme, že se jim to bude líbit, protože pro nás je tohle výročí hodně spjaté s identitou našeho města a naší komunity.“

Instalace je vyrobená z kovu a skla. 150 železničních pražců symbolizuje 150 let od založení železnice. Ve veřejném prostoru dílo vytváří dojem, že jím vede skutečná železnice. Po setmění, kdy se celá instalace rozsvítí, postupně prosvítají každým pražcem texty připomínající důležité momenty z historie města, které mohou diváka překvapit, vyvolat v něm hrdost, zvědavost, sounáležitost, letmý úsměv nebo debatu s ostatními. Záměrem artefaktu je nejenom připravit lidem netradiční oslavu a silný společný zážitek, ale i komunikovat události během uplynulých 150 let.

„Původně město Haslev poptávalo videomapping, ale my jsme nechtěli vytvořit jednorázovou věc, která se promítne a hned zmizí, proto jsme přišli s instalací, která bude sloužit trvale nejenom jako připomínka výročí města, ale stane se jakousi kronikou historických milníků, v níž si bude moci divák listovat jako v knize“, uvádí umělecký ředitel 3dsense Josef Lepša.

3dsense je tvůrčí skupina umělců a programátorů, kteří ve svých projektech propojují moderní technologie s uměleckými prvky a vytvářejí jedinečné interaktivní performance. Jejich tvorba zahrnuje světelné instalace, velkoformátové projekce, videomappingové show, muzejní expozice, jevištní scénografii nebo VR&AR aplikace. Mezi jejich poslední projekty realizované v České republice patří interaktivní videomapping věnovaný slavnostnímu znovuotevření Státní opery, světelná instalace věnovaná výročí 17. listopadu na Národní třídě ve spolupráci s Pamětí národa nebo výstava Sluneční králové v Národním muzeu v Praze. V zahraničí to jsou např. hororová instalace The Colour Out of Space na festivalu Lux Helsinky, velkoformátová instalace IRIS na festivalu White Night v Melbourne a Ballaratu nebo velkoplošné promítání multimediální hry Labyrinth 1968 na kopuli Městské knihovny ve Stockholmu. Studio založili v roce 2012 Jan Hrdlička a Jiří Wild.

ČT Art v sobotu 26. září odvysílala reportáž z akce v Událostech v kultuře v části Naše téma.

Text: Karolína Vašíčková 3dsense

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev

3dsense Haslev