česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Ensemble Martinů
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Koncert Ensemble Martinů

Ve středu 16. září 2020 se v kodaňském kostele Christians Kirke uskutečnil koncert pražského klavírního kvarteta Ensemble Martinů ve složení Miroslav Matějka (příčná flétna), Radka Preislerová (housle), Veronika Bӧhmová (klavír) a Bledar Zajmi (violoncello).

V úvodu večera přivítal velvyslanec Radek Pech přibližně 50 návštěvníků, včetně několika velvyslanců a zdůraznil, že koncert se koná při příležitosti druhého nejdůležitějšího státního svátku, Dne české státnosti a připomínky svatého Václava dne 28. září. Koncert zároveň připomenul 850 let, které letos uplynou od narození dánského krále Valdemara II., manžela české princezny Markéty, která přijala po sňatku jméno Dagmar.

Jméno ikonické a do dnešní doby vzpomínané a oblíbené královny Dagmar připomnělo kvarteto hned první skladbou – variací na dánskou lidovou píseň Královna Dagmar zemřela. Česko-dánský repertoár byl sestaven s ohledem na výše uvedené a představil nejen osvědčené a známé skladatele (Carl August Nielsen, Friedrich Kuhlau, Josef Suk, Antonín Dvořák), ale také např. téměř neznámé novodobější mistry Evžena Zámečníka a Otmara Máchu. Ensemble Martinů ukázal, že se právem řadí mezi českou špičku hudebních těles

Ensemble Martinů byl založen v roce 1978. Repertoár tvoří na 90 hudebních děl. Dominuje v něm hudba českých soudobých autorů a díla velikána české hudby Bohuslava Martinů. Ensemble Martinů vystoupil v tuzemsku na většině významných pódií či mezinárodních hudebních festivalech. Koncertuje také často v zahraničí.