česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Peter Bugge laureátem Ceny Gratias agit 2020

Letošní Cenu Gratias agit, udělovanou ministrem zahraničí České republiky, získal pan Peter Brugge, dánský vysokoškolský lektor, překladatel, a významný propagátor českého jazyka a kultury.

Peter Bugge

Peter Bugge

Doc. Peter Bugge je dánský historik, bohemista a překladatel. Je uznávaným odborníkem na středoevropskou a českou historii. Zásadně se zasadil o vznik a několikaletou existenci samostatného studijního oboru bohemistiky na Univerzitě v Aarhusu. V roce 2013 pak inicioval založení volitelného programu Středoevropská studia na Humanitní fakultě Aarhuské univerzity. Účastnil se mnoha zahraničních výzkumných pobytů, mmj. i na Akademii věd ČR. Je členem redakční rady řady odborných periodik, jako např. Politologická revue, Word and sense ad.

Kromě výzkumné činnosti působí také jako překladatel. Do dánštiny přeložil např. díla Václava Havla (Pokoušení, Dopisy Olze, Dálkový výslech, Moc bezmocných aj.), Jiřiny Salaquardové (básně), Karla Čapka (Cesta na sever, Válka s mloky) či Biancy Bellové (Jezero).

Dlouhodobě spolupracuje nejen s Velvyslanectvím ČR v Kodani, ale i dalšími institucemi v České republice, jako např. s Ústavem pro totalitní režimy, kde je členem vědecké rady.

Sborník všech laureátů Ceny Gratias agit za rok 2020 si můžete prohlédnout zde.

Co je Cena Gratias agit?

Cena Gratias agit byla založena v roce 1997 jako ocenění předních osobností a organizací za příkladné aktivity v nevládní sféře a za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Cenu uděluje ministr zahraničí České republiky a oceněny mohou být osoby bez rozdílu národnosti a státní příslušnosti, nezávisle na zemi jejich původu a současného pobytu, které svojí dlouhodobou činností nad rámec svých profesionálních povinností nebo významným činem cílevědomě přispěly nebo přispívají k šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

přílohy

Sborník Gratias Agit-2020 10 MB PDF (Acrobat dokument) 9.10.2020