česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Cinemateket
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Série filmů Karla Zemana v Cinemateket

Dánský filmový institut připravil sérii filmů věnovanou Karlu Zemanovi, českému filmovému režisérovi, výtvarníkovi a animátorovi, který je považován za jednoho ze zakladatelů československého animovaného filmu.

Slavnostní zahájení série se uskutečnilo ve středu 8. prosince, kdy byl promítnut film Baron Prášil (1961). Na úvod promluvil velvyslanec ČR v Dánsku Radek Pech a po promítání byla pro návštěvníky připravena malá recepce. Filmová série následně pokračovala v průběhu měsíce prosince a ledna, kdy byly představeny i další filmy Karla Zemana, díky kterým je Zeman právem považován za průkopníka animovaného filmu.

Karel Zeman natočil řadu světově vysoce ceněných celovečerních hraných filmů s unikátní výtvarnou a trikovou stránkou a poetikou, z nichž nejznámější jsou Vynález zkázy, Baron Prášil, Bláznova kronika, Na kometě, Ukradená vzducholoď a Cesta do pravěku.  Zeman bývá označován za pokračovatele francouzského filmaře Georgese Mélièse. Filmy Karla Zemana jsou také inspirací pro tvorbu amerického filmaře a herce Terryho Gilliama, jehož film Imaginárium Dr. Parnasse byl během série taktéž představen.

 

Program:

Vynález zkázy (1958)

Baron Prášil (1961)

Cesta do pravěku (1955)

Ukradená vzducholoď (1966)

Čarodějův učeň (1978)

Pohádky tisíce a jedné noci (1974)

Filmový dobrodruh Karel Zeman (Tomáš Hodan, 2015)

Program pro děti:

Pan Prokouk akrobatem (1959)

Kreativní workshop inspirovaný světem Karla Zemana

 

Událost se konala ve spolupráci Dánského filmového institut, Národního filmového archivu a Velvyslanectví ČR v Kodani.