česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: State of Green
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dánské projekty energetických ostrovů příležitostí i pro české firmy

Plány Dánska na vytvoření dvou energetických ostrovů v Severním a Baltském moři, jež zajistí produkci elektrické energie z obnovitelných zdrojů a tuto využít k výrobě zeleného vodíku představují významnou příležitost také pro české firmy, nabízející potřebné technologie a komponenty.

Dánská vláda díky široké podpoře parlamentních stran rozhodla o vytvoření dvou energetických ostrovů – umělého ostrova VindØ v Severním moři cca 100 km západně od pobřeží Jutského poloostrova a v Baltském moři pak o využití přírodního ostrova Bornolm u švédských břehů. Oba ostrovy poskytnou technologické zázemí obřím větrným farmám na moři, přičemž v první fázi se počítá s výstavbou více než 200 turbín a s produkcí 5 GW elektrické energie, jež má postupně narůst až na 12 GW.

Elektrická energie získaná z větrných turbín v Severním moři bude nejen zásobovat přilehlé pobřežní oblasti Dánska, Německa a dalších států, ale bude se využívat i k produkci „zeleného“ vodíku, tj. vodíku vyrobeného čistě z obnovitelných zdrojů. Ten poslouží jako bezemisní palivo pro lodní, leteckou a silniční nákladní dopravu či pro těžký průmysl.

Projekty energetických ostrovů, jež jsou svého druhu „výstavní skříní“ dánského neziskového sdružení State of Green, zastřešujícího dánské inovativní firmy a projekty v oblasti zelené tranzice, jsou bezesporu příležitostí také pro české firmy, jež mají podle našich zkušeností rozhodně co nabídnout, ať už se jedná o unikátní schopnosti v oblasti produkce a skladování vodíku (nádrže, ventily), nezbytná IT řešení či výkonné drony pro monitoring a zajištění bezpečnosti projektů.

Autor: Oto Weniger