česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Scanpix/Thomas Borberg
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Dánsku prudce roste popularita elektrokol

Elektrická jízdní kola jsou na dánských cyklostezkách a silnicích v poslední době stále populárnější. Podle Dánského statistického úřadu bylo v loňském roce do země importováno téměř 63 tisíc elektrických kol, což je historicky nejvyšší číslo, a tento trend zcela jistě představuje zajímavou exportní příležitost pro české firmy.

Rekord přichází po několika letech téměř setrvalého růstu počtu dovážených elektrických jízdních kol. Za rostoucí popularitou elektrických kol v Dánsku přitom stojí několik faktorů. V první řadě elektrokola už nejsou Dány vnímána jen jako dopravní prostředek pro staré a slabé, ale stala se pro všechny věkové skupiny reálnou alternativou jiným dopravním prostředkům, včetně osobních automobilů. Mnozí Dánové začali upřednostňovat elektrická kola také proto, že umožňují zvládání velkých vzdáleností, aniž by jízda vedla k fyzickému vyčerpání cyklisty. Je také daleko snadnější odhadnout dobu jízdy za jakýchkoliv povětrnostních podmínek, což je v případě větrného Dánska poměrně významným faktorem.

Dánský trh s jízdními koly včetně kol elektrických je rozmanitý a nabízí zákazníkům řadu možností, jak kolo zakoupit - od nebývale husté sítě kamenných obchodů, přes dánské internetové obchody až po zahraniční e-shopy s garantovanou dopravou do Dánska.

Značné popularitě mezi odbornou i laickou veřejností se těší každoroční veletrh Copenhagen Bike Show, na němž mají domácí i zahraniční výrobci jedinečnou příležitost zaujmout potenciální zákazníky technickými i designovými novinkami. Příští ročník veletrhu proběhne v termínu 20. – 21. března 2021.

Markéta Din, Velvyslanectví ČR v Kodani