česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ČSFD.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Obecná škola“ – Jan Svěrák v zářijovém Husets Biograf

Velvyslanectví ČR v Kodani ve spolupráci s Husets Biograf Vás srdečně zve na filmový večer, který proběhne v úterý 7. září od 19:30 hod. v Husets Biograf, Rådhusstræde 13, Kodaň K.

Se zahájením nového školního roku byla pro zářijovou projekci jasnou volbou slavná komedie Jana Svěráka Obecná škola (1991), ve které se objevuje i řada významných osobností, které letos oslavily životní jubilea (Zdeněk Svěrák), anebo bohužel odešly do hereckého nebe (Libuše Šafránková).

Obecná škola je celovečerním režijním debutem tehdy 26 letého Jana Svěráka, který za film v roce 1992 získal i nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Scénář napsal režisérův otec Zdeněk Svěrák jako autobiografickou vzpomínku na dětství, prodchnutou úsměvností, moudrostí a smyslem pro lidské slabosti.

***

Příběh se odehrává hned po skončení druhé světové války, ve školním roce 1945-1946. Desetiletý Eda Souček a jeho spolužák Tonda Čejka chodí do chlapecké třídy vyhlášené špatným chováním, která jednoho dne přivede svou učitelku do blázince. Místo ní nastoupí energický, nekompromisní a spravedlivý Igor Hnízdo, údajný hrdina mnoha vojenských operací. Jeho jedinou slabostí je mimořádný zájem o ženy. Z malých tyranů se okamžitě stávají mírní beránci, kteří jsou ochotní bojovat za svého učitele. Mlčenlivý Eda ho začne srovnávat se svým „nehrdinským“ otcem, který ovšem ve skutečnosti pravděpodobně je daleko větším a skutečnějším hrdinou.

***

Více informací o promítání a link na nákup vstupenek naleznete zde.

Pozvánka: "Obecná škola" (PDF, 136 KB)

(Zdroj: Sverak.cz, CSFD.cz, Lucernafilm)