česky  dansk  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: 30 years of Visegrad cooperation
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Připomínáme si 30. výročí zahájení visegrádské spolupráce

Před třiceti lety, 15. února 1991, podepsali na hradě Visegrad v Maďarsku prezidenti Polska a Československa a předseda vlády Maďarska Deklaraci o spolupráci mezi Českou a Slovenskou Federativní Republikou, Polskou republikou a Maďarskou republikou v úsilí o evropskou integraci.

Deklarace poskytla politický rámec pro rozsáhlou spolupráci mezi Polskem, Československem a Maďarskem a přiblížila společnosti tří a později čtyř zemí. Původním cílem spolupráce byla snaha o úplné obnovení nezávislosti, demokracie a svobody států, odstranění symptomů totalitních režimů, budování parlamentní demokracie, dodržování lidských práv a základních svobod, nastolení tržní ekonomiky, komplexní účast v evropském politickém a ekonomickém systému, stejně jako v bezpečnostním a legislativním systému. Vstup zemí do NATO a později do EU symbolicky uzavřel tuto první etapu a otevřel nové perspektivy pro visegrádskou spolupráci.

První schůzka zemí Visegrádu

První schůzka zemí Visegrádu

Země Visegrádské skupiny dnes kromě přátelství a dobré sousedské spolupráce spojuje také povědomí o společných sociálních a ekonomických výzvách. Z 30leté perspektivy se Visegrádská skupina stala nejen jedním ze symbolů nové sjednocené Evropy a úspěšné politické a ekonomické transformace zemí regionu, ale také příkladem efektivního formátu regionální spolupráce v rámci Evropské unie, což přispívá k utváření evropských politik a zvyšování její ekonomické konkurenceschopnosti.

Spolupráce v rámci V4 však není jen o politické oblasti. Jednou ze symbolických institucí vzájemné spolupráce je Mezinárodní visegrádský fond, který od svého založení v roce 2000 poskytl téměř 2 400 stipendií a podpořil téměř 6 000 projektů nevládních organizací, místních samospráv, vědců a umělců, pocházejících jak ze zemí V4, tak i zemí západního Balkánu. Visegrádská skupina je organizována rotujícím předsednictvím. Do 30. června 2021 předsedá V4 Polsko, od 1. července 2021 převezme vedení V4 Maďarsko.

Aktuálně předsedající kolegové z Polska připravili  Virtuální výstavu V4 (PDF, 9 MB), ve které jsou zachyceny všechny klíčové okamžiky vzájemné spolupráce. Kolegové z Maďarska pak připravili videopreneztaci, na kterou se můžete podívat zde.

Zároveň, dne 18. 3. 2021 proběhne slavnostní online klavírní recitál organizovaný Polskou ambasádou v Sarajevu. Koncert můžete sledovat na: https://www.youtube.com/watch?v=fHpHMz_UCL8.

Na programu budou skladby od těchto autorů:
Antonín Dvořák - Largo from Symphony No. 9 in E minor, „From the New World", Op. 95
Fryderyk Chopin - Variations in B-flat Major, Op. 12
Fryderyk Chopin - Prelude in C Minor, Op. 28, No. 20
Ján Cikker - Andante sostenuto from Sonatine, Op. 12
Wojciech Kilar - Vocalize from „The Ninth Gate”
Wojciech Kilar - Thema from „Pianist”
Ferenc Liszt - „Pater noster d'après la psalmodie de l'Église” from „Harmonies poétiques et religieuses”, S. 172a
Ferenc Liszt - „Hymne de l’enfant à son réveil” from „Harmonies poétiques et religieuses”, S. 172a
Ferenc Liszt - Etude in A minor No. 6 from „Grandes études de Paganini”, S. 141

Videoprezentace - 30 let spolupráce V4

Videoprezentace - 30 let spolupráce V4