česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pexels.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští investoři mohou využít i senegalské fondy

Senegalská vláda se chystá při realizaci 2. fáze rozvojového plánu Senegalu v ještě větší míře zapojit fondy FONSIS a FONGIP. Jejich služby by mohly využít i české firmy, které uvažují o investování v Senegalu.

Senegalský Fond pro strategické investice FONSIS (Fond souverain d’investissements stratégiques), založený v roce 2013, má jako hlavní cíl podporu přímých zahraničních investic a jejich prostřednictvím hospodářský a sociální rozvoj Senegalu. Podle představitelů fondu bude pro FONSIS v následujících několika letech stěžejní podpora projektů 2. fáze rozvojového plánu Senegalu prezidenta Mackyho Salla na období 2019-2023. Fond, jehož podpora není omezena jen na některé sektory, by velmi rád navázal vztahy i s českými investory se zájmem investovat v Senegalu, ať již do prioritních projektů vlády, nebo mimo ně. Přestože fond může investovat i v zahraničí, v současné se zaměřuje pouze na podporu projektů v Senegalu. Fond kromě zahraničních investorů podporuje i velké senegalské společnosti.

Dalším senegalským fondem, jehož služby by české firmy mohly využít, je Záruční fond pro prioritní investice FONGIP (Fond de garantie d’investissements prioritaires). Fond poskytuje záruky při žádosti o půjčku za účelem realizace projektů z širokého spektra oborů (nicméně kromě zdravotnictví a vzdělávání) prostřednictvím všech 27 bank aktivních v Senegalu pro společnosti, které byly založeny v Senegalu a jejichž kapitál je minimálně z 51% v držení senegalských občanů. Čeští investoři by mohli garanční fond využít např. v případě založení joint ventures s majoritním podílem senegalského kapitálu.

V případě zájmu o finanční podporu z výše uvedených fondů mohou čeští investoři získat více informací na webových stránkách fondů FONSIS a FONGIP.

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru