česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Free stock photos unsplash.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Energetický sektor v Guineji nabízí příležitosti i pro české firmy

Guinea má přes snahu vlády dosáhnout rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou elektřiny prozatím nedostatek zdrojů elektrické energie. Vzhledem k tomu, že v  Guineji existuje velký potenciál v obnovitelných zdrojů energie, a zejména hydroenergie, je zde prostor i pro české firmy.

Guinea podporuje využití vodní energie a nověji i dalších obnovitelných zdrojů (OZE). Koncem 2017 guinejský prezident Alpha Condé nařídil vládě, aby učinila nezbytné kroky k rozvoji OZE - především solární a vodní energie. Guinejská vláda také v současné době připravuje návrh zákona o ustavení, organizaci a fungování regulačního úřadu pro elektřinu a pitnou vodu.

Přes značný potenciál se podle dostupných informací v Guineji elektrárny využívající sluneční a větrnou energii a biomasu nenacházejí, solární panely jsou využívány jen omezeně jako malé lokální zdroje energie. Guinea ale provozuje několik hydroelektráren a v roce 2020 by mělo dojít ke spuštění nových děl o celkové kapacitě 515MW, otázkou zůstává, zda dojde ke spuštění v plánovaném termínu a v plné kapacitě. Ani tato dodatečná kapacita ale s ohledem na zvyšující se poptávku a pokračující elektrifikaci země nemusí být dostačující.

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru