česky  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Dakar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Financování 1. fáze českého projektu výstavby letišť v Senegalu podepsáno

V pátek 22. listopadu 2019 byla v Dakaru podepsána smlouva o financování 1. fáze projektu výstavby  a rekonstrukce 5 letišť v Senegalu mezi Českou exportní bankou (ČEB), Komerční bankou (KB) a Ministerstvem hospodářství, plánování a spolupráce. Generálním dodavatelem projektu je česká firma TRANSCON ELECTRONICS SYSTEMS. Jedná se o jeden z největších projektů, které kdy česká firma v subsaharské Africe získala.

Projekt v celkové hodnotě 151 milionů EUR (1. fáze 53 mil EUR) financuje z 15 % procent senegalský stát a zbytek tvoří rovným dílem úvěry od ČEB a KB. Dokončení rekonstrukce letišť v Saint-Louis a Ourossugi Matam se plánuje do roka od zahájení stavebních prací a dokončení dalších 3 letišť do 4 let.

Slavnostního podpisu se zúčastnili velvyslanec ČR v Senegalu Miloslav Machálek, ministr hospodářství, plánování a spolupráce Amadou Hott, ministr letecké dopravy a cestovního ruchu Alioune Sarr, a představitelé ČEB, KB a firmy TRANSCON. Podpisu předcházelo mnoho jednání na různých úrovních.

Od rekonstrukce 5 letišť očekává Senegal rozvoj ekonomiky, především díky snazší dostupnosti regionů, rozvoj turistiky a obchodu a nových pracovních míst. Ohledně významu projektu pro českou ekonomiku je třeba uvést, že projekt počítá se subdodávkami technologií a produktů od řady českých dodavatelů, kterým se tak otevřou dveře k dalším aktivitám nejen v Senegalu, ale i v sousedních zemích.

Kontrakt byl podepsán 18. listopadu 2017. Dne 21. prosince 2018 se uskutečnilo na letišti v Saint-Louis na severozápadě Senegalu oficiální položení základního kamene projektu za účasti velvyslance ČR v Senegalu Miloslava Machálka, prezidenta Senegalu Mackyho Salla, ředitele firmy TRANSCON Ilji Mazánka a dalších osobností.

Velvyslanec ČR v Senegalu Miloslav Machálek a ministr hospodářství, plánování a spolupráce Senegalu Amadou Hott po podpisu smlouvy o financování

Velvyslanec ČR v Senegalu Miloslav Machálek a ministr hospodářství, plánování a spolupráce Senegalu Amadou Hott po podpisu smlouvy o financování

Mgr. Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dakaru